Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) w Krakowie podpisał umowę na opracowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji środowiskowej dla pierwszego etapu budowy planowanego premetra.
Wizualizacja. Źródło: ZIM
- W pierwszym etapie powstanie 10,5 km trasy
- 5,6 km zostanie poprowadzona w tunelu
- Całe premetro będzie liczyć prawie 22 km. W szczycie przewiezie 14 tys. osób
Środkowy odcinek w pierwszym etapie
Premetro, rekomendowany wariant szybkiego i bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie wybrano na podstawie „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”. Będzie to trasa przebiegająca częściowo w tunelach, częściowo po estakadzie, a częściowo na poziomie gruntu. W pełnej wersji ma połączyć Wzgórza Krzesławickie w północno-wschodniej części miasta z ul. Jasnogórską w pobliżu drogi wylotowej na Olkusz w rejonie północno-wschodnim. Inwestycję podzielono na trzy etapy.
W pierwszym etapie zaplanowano budowę odcinka środkowego między Domem Handlowym „Wanda” a ul. Piastowską o długości niemal 10,5 km. Ponad połowa trasy, 5,6 km, prowadziłaby tunelem pod Śródmieściem, a fragment liczący 1,4 km byłby na estakadzie. Przejazd całej trasy zająłby 9 min.
Źródło: ZIM
Niezbędna decyzja środowiskowa
By doszło do realizacji przedsięwzięcia, niezbędne jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) z nadaniem jej rygoru natychmiastowej wykonalności. W razie potrzeby, w ramach opracowania zostanie sporządzony raport o oddziaływaniu na środowisko. Wykonawcą zadania została firma „Ekovert” Łukasz Szkudlarek z Wrocławia, która przygotuje niezbędne dokumenty za 1 mln zł. Ma na to 19 miesięcy.
Premetro po długich analizach
W „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie” rozpatrywano trzy podsystemy transportu zbiorowego – metro, premetro „wahadło” i premetro szybki tramwaj. Analizy wykonano dla siedmiu horyzontów czasowych w interwałach pięcioletnich, w okresie od 2028 do 2058 r. Następnie dokonano optymalizacji systemu tramwajowego i autobusowego. Łącznie wykonano ponad 300 kombinacji obliczeń. Otrzymane wyniki zostały zestawione w matrycy do analizy wielokryterialnej, dzięki czemu możliwe było wskazanie trzech najkorzystniejszych wariantów do dalszych analiz technicznych – dwóch wariantów metra i jednego wariantu premetra – informuje ZIM.
Po szczegółowych analizach finansowych, ekonomicznych, ruchowych, środowiskowych i prawnych zarekomendowano premetro z szybkim tramwajem jako rozwiązanie optymalne dla Krakowa (pod względem finansowym, społecznym i funkcjonalnym).
Tunele i estakada
Do dalszych prac wybrano wariant o przebiegu częściowo tunelowym i częściowo estakadowym. Pod ziemię tramwaj zejdzie w odcinku centralnym, gdzie utrudnienia ruchu tramwajów są największe (gęsta zabytkowa zabudowa) oraz w rejonie planowanego węzła przesiadkowego w Bronowicach. Poza tymi odcinkami trasę zaplanowano jako naziemną z wykorzystaniem istniejących torowisk (przede wszystkim w Nowej Hucie) oraz budową nowej infrastruktury, w tym estakady.
Całkowita długość premetra wyniesie 21,82 km – 6,6 km tunelami i 1,4 km po estakadzie. Pozostałe odcinki zaplanowano na powierzchni terenu. Przewidziano 32 stacje – średnia odległość między nimi wyniesie około 670 m. Według oszacowań, w godzinach szczytu, z tej formy transportu skorzysta 14 tys. pasażerów.
Cała trasa powstanie do 2037 r., a jej budowa pochłonie 6 mld zł (mniej więcej tyle, ile obecnie wynosi roczny budżet Krakowa). Tunele o łącznej długości 6,6 km, w dużej mierze zostaną wykonane przez maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine).
Opracowanie „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie” dofinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF). Wykonała je firma ILF Consulting Engineers Polska.
Przeczytaj także: Zielone światło dla drogi z 5-kilometrowym tunelem pod Odrą
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.