• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zielone światło dla drogi z 5-kilometrowym tunelem pod Odrą

Opublikowano: 30-11-2021 Źródło: PAP, GDDKiA, inzynieria.com

Minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji, dzięki któremu zapewnione zostały środki na zaprojektowanie zachodniej obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. To jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych planowanych w regionie, w ramach którego powstać ma najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Obiekt ma mieć 5 km długości i połączyć miejscowości Police oraz Święta, prowadząc pod dnem Odry.


Fot. FotoMak / Adobe Stock Fot. FotoMak / Adobe Stock

Na zaprojektowanie S6 oraz wykup gruntów pod budowę obwodnicy przeznaczono 411,2 mln zł. 

Przygotowujemy obecnie projekt budowlany, trwają konsultacje do nowego programu budowy dróg – mają zakończyć się w przyszłym roku. Kiedy będziemy szykować projekt budowlany, uzyskiwać decyzje ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – red.) i wykupywać nieruchomości, zostanie przyjęty program, który umożliwi dalszy etap realizacji tej inwestycji – powiedział dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner.

Mapa Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Źródło: GDDKiA Mapa Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Źródło: GDDKiA

Przetarg na przygotowanie dokumentacji dla obwodnicy stolicy woj. zachodniopomorskiego ma zostać ogłoszony w ciągu kilku najbliższych tygodni. Uzyskanie decyzji ZRID planowane jest w 2024 r. Nową drogą kierowcy mają pojechać około 2030 r.

Zachodnia obwodnica Szczecina (ZOS) połączy autostradę A6 na wysokości Kołbaskowa z węzłem drogowym S3 i S6 w Goleniowie. Ma mieć około 50 km długości. Wstępnie zaplanowano podział inwestycji na trzy odcinki: Police–Goleniów (22,3 km), Kołbaskowo–Dołuje (13,5 km) oraz Dołuje–Police (11,9 km).

Przebieg ZOS w ciągu drogi S6 z podziałem na przyszłe odcinki. Źródło: GDDKiA Przebieg ZOS w ciągu drogi S6 z podziałem na przyszłe odcinki. Źródło: GDDKiA

Z kolei tunel, zgodnie z wybranym wariantem, zacząć się ma za węzłem Police przy zakładach chemicznych, a skończyć w rejonie miejscowości Święta. Poprowadzony zostanie pod infrastrukturą przemysłową, linią kolejową, drogą wojewódzką nr 114 i rzeką Odrą. Ma być drążony z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), a jedynie miejsca wjazdu i wyjazdu z tunelu wybudowane zostaną przy użyciu ścian szczelinowych. Gdy powstanie, stanie się najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. Będzie też trzecim – po obiekcie pod Martwą Wisłą w Gdańsku oraz powstającej obecnie przeprawie pod cieśniną Świną w Świnoujściu – tunelem podwodnym w kraju.

Mapa ZOS w rejonie Polic i tunel pod Odrą. Źródło: GDDKiA Mapa ZOS w rejonie Polic i tunel pod Odrą. Źródło: GDDKiA

Planowana trasa od 2017 r. ma już decyzję środowiskową. W ramach prac koncepcyjnych wykonano badania podłoża. Przeprowadzono wiercenia o łącznej długości 45 km. Na długości 18 km wykonano sondowania statyczne i dynamiczne, przeprowadzono również badania tomografią elektrooporową. Dzięki temu obraz budowy geologicznej na całej trasie, w tym w przyszłym tunelu, gdzie wiercenia sięgnęły głębokości 90 m.

Przebieg obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10. Źródło: GDDKiA Przebieg obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10. Źródło: GDDKiA

Obwodnica zmieni układ komunikacyjny tego obszaru, szczególnie po zachodniej stronie Szczecina. Aktualnie DK10 od miasta do granicy polsko-niemieckiej przebiega przez gęsto zabudowaną i często zakorkowaną miejscowość Mierzyn. Na połączeniu DK10 z zachodnią drogą obwodową Szczecina powstanie węzeł Dołuje, jedno z głównych połączeń z centrum portowego miasta. By obsłużyć dodatkowy ruch dla DK10 zaplanowano nowy przebieg o długości 4,8 km. Zapewniono już finansowanie prac przygotowawczych z opracowaniem projektu budowlanego i uzyskaniem decyzji ZRID.

Ta inwestycja będzie realizowana łącznie z ZOS. Prawie połowa tej trasy będzie przebiegać przez teren Szczecina i musi być realizowana wspólnie z samorządem. Po zawarciu z miastem stosownego porozumienia będziemy mogli ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji dla inwestycji – informuje GDDKiA .

Inwestycja znalazła się w projekcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Jej wartość oszacowano na 3,2 mld zł.

Przeczytaj także: Podpisano umowę na zaprojektowanie tunelu dalekobieżnego w Łodzi

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia