Minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji, dzięki któremu zapewnione zostały środki na zaprojektowanie zachodniej obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. To jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych planowanych w regionie, w ramach którego powstać ma najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Obiekt ma mieć 5 km długości i połączyć miejscowości Police oraz Święta, prowadząc pod dnem Odry.

Na zaprojektowanie S6 oraz wykup gruntów pod budowę obwodnicy przeznaczono 411,2 mln zł.
Przygotowujemy obecnie projekt budowlany, trwają konsultacje do nowego programu budowy dróg – mają zakończyć się w przyszłym roku. Kiedy będziemy szykować projekt budowlany, uzyskiwać decyzje ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – red.) i wykupywać nieruchomości, zostanie przyjęty program, który umożliwi dalszy etap realizacji tej inwestycji – powiedział dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner.
Mapa Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Źródło: GDDKiA
Przetarg na przygotowanie dokumentacji dla obwodnicy stolicy woj. zachodniopomorskiego ma zostać ogłoszony w ciągu kilku najbliższych tygodni. Uzyskanie decyzji ZRID planowane jest w 2024 r. Nową drogą kierowcy mają pojechać około 2030 r.
Zachodnia obwodnica Szczecina (ZOS) połączy autostradę A6 na wysokości Kołbaskowa z węzłem drogowym S3 i S6 w Goleniowie. Ma mieć około 50 km długości. Wstępnie zaplanowano podział inwestycji na trzy odcinki: Police–Goleniów (22,3 km), Kołbaskowo–Dołuje (13,5 km) oraz Dołuje–Police (11,9 km).
Przebieg ZOS w ciągu drogi S6 z podziałem na przyszłe odcinki. Źródło: GDDKiA
Z kolei tunel, zgodnie z wybranym wariantem, zacząć się ma za węzłem Police przy zakładach chemicznych, a skończyć w rejonie miejscowości Święta. Poprowadzony zostanie pod infrastrukturą przemysłową, linią kolejową, drogą wojewódzką nr 114 i rzeką Odrą. Ma być drążony z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), a jedynie miejsca wjazdu i wyjazdu z tunelu wybudowane zostaną przy użyciu ścian szczelinowych. Gdy powstanie, stanie się najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. Będzie też trzecim – po obiekcie pod Martwą Wisłą w Gdańsku oraz powstającej obecnie przeprawie pod cieśniną Świną w Świnoujściu – tunelem podwodnym w kraju.
Mapa ZOS w rejonie Polic i tunel pod Odrą. Źródło: GDDKiA
Planowana trasa od 2017 r. ma już decyzję środowiskową. W ramach prac koncepcyjnych wykonano badania podłoża. Przeprowadzono wiercenia o łącznej długości 45 km. Na długości 18 km wykonano sondowania statyczne i dynamiczne, przeprowadzono również badania tomografią elektrooporową. Dzięki temu obraz budowy geologicznej na całej trasie, w tym w przyszłym tunelu, gdzie wiercenia sięgnęły głębokości 90 m.
Przebieg obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10. Źródło: GDDKiA
Obwodnica zmieni układ komunikacyjny tego obszaru, szczególnie po zachodniej stronie Szczecina. Aktualnie DK10 od miasta do granicy polsko-niemieckiej przebiega przez gęsto zabudowaną i często zakorkowaną miejscowość Mierzyn. Na połączeniu DK10 z zachodnią drogą obwodową Szczecina powstanie węzeł Dołuje, jedno z głównych połączeń z centrum portowego miasta. By obsłużyć dodatkowy ruch dla DK10 zaplanowano nowy przebieg o długości 4,8 km. Zapewniono już finansowanie prac przygotowawczych z opracowaniem projektu budowlanego i uzyskaniem decyzji ZRID.
Ta inwestycja będzie realizowana łącznie z ZOS. Prawie połowa tej trasy będzie przebiegać przez teren Szczecina i musi być realizowana wspólnie z samorządem. Po zawarciu z miastem stosownego porozumienia będziemy mogli ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji dla inwestycji – informuje GDDKiA .
Inwestycja znalazła się w projekcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Jej wartość oszacowano na 3,2 mld zł.
Przeczytaj także: Podpisano umowę na zaprojektowanie tunelu dalekobieżnego w Łodzi

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.