Tunel Greatworth o długości 2,4 km zostanie zbudowany w fabryce w Derbyshire, a następnie przetransportowany na miejsce i zmontowany. Po instalacji zostanie pokryty ziemią i zagospodarowany tak, aby pasował do otaczającego go krajobrazu.

Korzystając z doświadczeń zdobytych przy budowie najnowszych francuskich linii dużych prędkości, główny wykonawca HS2, EKFB – konsorcjum Eiffage, Kier, Ferrovial Construction i BAM Nuttall – opracował modułowe podejście do konstrukcji tuneli, wykraczające poza wykonawstwo prac na placu budowy.

Zaprojektowany jako podwójny łuk w kształcie litery M, tunel będzie miał dwie oddzielne nawy dla pociągów jadących z południa i z północy. Zamiast odlewać cały tunel na miejscu budowy, wykonawca zamówił pięć betonowych segmentów prefabrykowanych, które na miejscu zostaną ze sobą połączone. Zamówione części to jeden centralny pomost, dwie ściany boczne i dwie płyty dachowe, łącznie składające się z 5400 segmentów. 

Beton i stal są jednymi z największych źródeł emisji dwutlenku węgla w przemyśle budowlanym, dlatego ilość tych materiałów użyta do produkcji konstrukcji tuneli została maksymalnie zredukowana. To pozwoliło na zmniejszenie o ponad połowę emisji CO2

To nie jedyna zaleta tego typu technologii: dzięki zastosowaniu tego rozwiązania potrzebna jest mniejsza liczba osób realizujących projekt, a także mniej sprzętu na placu budowy. To oznacza, że ryzyko wypadku na placu budowy zmniejsza się, a i zakłócenia wynikające z  prowadzenia robót nie są zbyt duże.

Jak podkreśla spółka odpowiedzialna za inwestycję: zielony tunel w Greatworth jest doskonałym przykładem tego, co robimy, aby wtopić nową linię kolejową w krajobraz i chronić społeczności żyjące w jej pobliżu. Przyjmując podejście off site do produkcji, redukujemy również emisję dwutlenku węgla, zwiększamy wydajność, bezpieczeństwo i sprawiamy, że cały proces budowy jest mniej uciążliwy dla społeczności.

Dyrektor ds. dostaw EKFB, Andy Swift, zaznaczył: Projekt zielonego tunelu jest połączeniem innowacji, międzynarodowej wiedzy inżynierskiej i przemyślanej architektury krajobrazu, przygotowany tak, aby mogły się nim cieszyć lokalne społeczności. Po wybudowaniu tuneli, ziemia pierwotnie usunięta z wykopu zostanie ponownie umieszczona na tunelu, pozwalając na utworzenie zielonej przestrzeni, która wkomponuje się w otaczający krajobraz.

Podobne konstrukcje powstaną również w pobliżu Wendover w Buckinghamshire i Chipping Warden w Northamptonshire; ich długość wyniesie w sumie 6,4 km. Wszystkie tunele będą miały specjalnie zaprojektowane portale, dzięki którym zmniejszy się hałas generowany przez pociągi wjeżdżające i wyjeżdżające z tunelu.

Na początkowych etapach budowy, z miejsca, w którym powstaną obiekty, wydobyte zostaną tysiące ton skał i ziemi. Zostaną one starannie posegregowane i zmagazynowane na miejscu budowy w celu ponownego wykorzystania w późniejszym czasie.

Dla każdego tunelu zostaną opracowane indywidualne plany zagospodarowania terenu, z tysiącami rodzimych drzew i krzewów typowych dla tego obszaru, takich jak brzoza srebrna, dąb, buk i wierzba, które zostaną posadzone w celu stworzenia nowych obszarów leśnych wokół portali i odtworzenia żywopłotów i granic pól na szczycie tunelu.

O inwestycji

HS2 to największa inwestycja infrastrukturalna w Europie. Budowa obejmie m.in. 102 km tuneli od Londynu do West Midlands. Do realizacji przedsięwzięcia już zatrudniono 16 tys. pracowników. Na 200 placach budowy będzie użytych 2000 dźwigów, wywrotek i koparek. Celem jest modernizacja połączeń kolejowych między głównymi miastami Wielkiej Brytanii i zwiększenie przepustowości dla przewozów towarowych. Ma to być też krok do realizacji planu osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto. Z części pierwszego odcinka HS2 pasażerowie skorzystają między 2029 a 2033 r., a całe przedsięwzięcie może kosztować nawet 106 mld funtów.