W ostatnim kwartale 2021 r. maszyna Robbins o średnicy 4,6 m zakończyła drążenie tunelu wodnego w Andach, w Chile. Pokonała odległość 3,3 km .
Fot. materiały prasowe
Maszyna TBM drążyła tunel w ramach realizacji projektu budowy elektrowni wodnej Los Condores. Specjalny zespół poprowadził maszynę do przebicia się w warunkach geologicznych obejmujących tuf, piaskowiec, brekcję i zlepieniec; ponadto wykonawca mierzył się z utrudnieniem w postaci napływu wody gruntowej. Pokrywa ziemna sięgała do 450 m powyżej tunelu, a wytrzymałość skał dochodziła do 60 MPa UCS.
Pomimo trudnych warunków gruntowych i licznych stref uskoków, maszyna TBM osiągała prędkość drążenia do 605,8 m w ciągu jednego miesiąca i 212,8 m na przestrzeni tygodnia.
Sprzęt wyposażony był w wysokowydajny, centralnie zamontowany przenośnik ślimakowy, ale 75% wykopów zostało wykonanych przy użyciu przekładni napędu głównego w konfiguracji wysokiego momentu obrotowego (EPB lub tryb niskiej prędkości). Nigdy fizycznie nie przestawiliśmy głowicy frezującej ani przenośnika ślimakowego na tryb EPB – powiedział Omar Alvarez, kierownik serwisu terenowego w Los Condores.
Kluczowym wyzwaniem dla projektu były napływy wody gruntowej pod wysokim ciśnieniem. Kiedy zaczęliśmy drążyć, użyliśmy węży odwadniających, aby ograniczyć napływ wody do tarczy – wyjaśnił Alvarez. Ciśnienie wody rosło jednak zawsze, gdy TBM się zatrzymywała. Podczas instalacji segmentów uniemożliwiliśmy odpływ wody przez otwory wiertnicze tylnej osłony i zamknęliśmy tylną bramę przenośnika ślimakowego. Osiągnęliśmy ciśnienie 7+ bar w czujnikach ziemi głowicy tnącej.
Iniekcja wsteczna, za segmentami betonowymi była wyzwaniem. Zdecydowaliśmy się nie korzystać z iniekcji przez porty osłony tylnej, ale zamiast tego wstrzykiwaliśmy iniekt bezpośrednio przez segment betonowy za pomocą węży. Takie podejście było bardziej elastyczne i zmniejszyło potrzebę ponownych iniekcji – tłumaczył Alvarez.
Elektrownia Los Condores, zlokalizowana w górzystym, południowym regionie Maule, będzie miała roczną moc wytwórczą 150 MW. Ma to być wydajny i zrównoważony projekt wodny o niskich kosztach wytwarzania, wzmacniający konkurencyjność operatora.
Obiekt ma zostać włączony do eksploatacji jeszcze w tym roku.
Przeczytaj także: Premetro w Krakowie – podpisano ważną umowę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.