17 października na dnie morza w pobliżu planowanego przebiegu najdłuższego tunelu zatapianego Dania-Niemcy przeprowadzono kontrolowaną eksplozję bomby głębinowej. Niewybuch znajdował się na obszarze Natura 2000. Potrzebne były nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem prac pogłębiarskich na potrzeby budowy najdłuższego tunelu zatapianego Dania-Niemcy przeprowadzono dokładne badania dna morskiego na i wokół linii trasowania obiektu. Poszukiwano pozostałości po II wojnie światowej, które mogły zagrozić robotom.
Niewybuchy w duńskiej i niemieckiej części cieśniny Fehmarn odkryto wiosną 2021 r. Wszystkie znaleziska z wyjątkiem zalegającej w głębinie niemieckiej bomby głębinowej unieszkodliwiono lub wydobyto na powierzchnię.
Najdłuższy tunel zatapiany. Bomba na dnie morza. Fot. Femern
Bomba głębinowa służąca zwalczaniu okrętów podwodnych waży 125 kg, a wykryto ją po duńskiej stronie cieśniny w pobliżu granicy z Niemcami na obszarze Natura 2000.
Ze względów bezpieczeństwa i ochrony środowiska morskiego zastosowano podwójną kurtynę bąbelkową do tłumienia podwodnego hałasu pochodzącego z detonacji. Wykorzystano także środki odstraszające ssaki morskie, jak morświny i foki. Cały obszar monitorowali obserwatorzy wielorybów.
Ze względu na bliskość obszaru ochrony przyrody i granicy niemieckiej firma Femern koordynowała operację z odpowiednimi władzami niemieckimi i duńskimi. Utylizacja bomby jest dla nas kluczowa, aby rozpocząć zanurzanie elementów tunelu od 2024 r. – mówi Jens Ole Kaslund, dyrektor techniczny spółki Femern.
Firma zobowiązała się do wykorzystania podczas ewentualnych detonacji kurtyny bąbelkowej w trakcie negocjacji w niemieckim sądzie administracyjnym jesienią 2020 r.
Ponad 18-kilometrowa podmorska trasa Dania-Niemcy ma być gotowa w 2029 r.
Przeczytaj także: Najdłuższy na świecie zatapiany tunel i największe pogłębiarki

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.