• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel zatapiany: niewybuch w pobliżu trasy obiektu

Opublikowano: 17-10-2022 Źródło: Femern A/S

17 października na dnie morza w pobliżu planowanego przebiegu najdłuższego tunelu zatapianego Dania-Niemcy przeprowadzono kontrolowaną eksplozję bomby głębinowej. Niewybuch znajdował się na obszarze Natura 2000. Potrzebne były nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.


W pobliżu trasy najdłuższego tunelu zatapianego unieszkodliwiono bombę. Fot. Kristian Danielsen/Femern/Aerodan Luftfoto W pobliżu trasy najdłuższego tunelu zatapianego unieszkodliwiono bombę. Fot. Kristian Danielsen/Femern/Aerodan Luftfoto

Przed rozpoczęciem prac pogłębiarskich na potrzeby budowy najdłuższego tunelu zatapianego Dania-Niemcy przeprowadzono dokładne badania dna morskiego na i wokół linii trasowania obiektu. Poszukiwano pozostałości po II wojnie światowej, które mogły zagrozić robotom.

Niewybuchy w duńskiej i niemieckiej części cieśniny Fehmarn odkryto wiosną 2021 r. Wszystkie znaleziska z wyjątkiem zalegającej w głębinie niemieckiej bomby głębinowej unieszkodliwiono lub wydobyto na powierzchnię.

Najdłuższy tunel zatapiany. Bomba na dnie morza. Fot. Femern Najdłuższy tunel zatapiany. Bomba na dnie morza. Fot. Femern

Bomba głębinowa służąca zwalczaniu okrętów podwodnych waży 125 kg, a wykryto ją po duńskiej stronie cieśniny w pobliżu granicy z Niemcami na obszarze Natura 2000.

Ze względów bezpieczeństwa i ochrony środowiska morskiego zastosowano podwójną kurtynę bąbelkową do tłumienia podwodnego hałasu pochodzącego z detonacji. Wykorzystano także środki odstraszające ssaki morskie, jak morświny i foki. Cały obszar monitorowali obserwatorzy wielorybów.

Ze względu na bliskość obszaru ochrony przyrody i granicy niemieckiej firma Femern koordynowała operację z odpowiednimi władzami niemieckimi i duńskimi. Utylizacja bomby jest dla nas kluczowa, aby rozpocząć zanurzanie elementów tunelu od 2024 r. – mówi Jens Ole Kaslund, dyrektor techniczny spółki Femern.

Firma zobowiązała się do wykorzystania podczas ewentualnych detonacji kurtyny bąbelkowej w trakcie negocjacji w niemieckim sądzie administracyjnym jesienią 2020 r.

Ponad 18-kilometrowa podmorska trasa Dania-Niemcy ma być gotowa w 2029 r.

Przeczytaj także: Najdłuższy na świecie zatapiany tunel i największe pogłębiarki

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!