• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy na świecie zatapiany tunel i największe pogłębiarki

Opublikowano: 01-06-2022 Źródło: Femern A/S, inzynieria.com

Na budowie najdłuższego zatapianego tunelu wykonano już połowę prac pogłębiarskich. Po zakończeniu tych robót w wykopie w dnie morza zostaną ułożone segmenty obiektu. Fehmarnbelt Fixed Link o długości 18,2 km połączy Niemcy i Danię.


Budowa największego na świecie tunelu zatapianego. Fot. Femern Budowa największego na świecie tunelu zatapianego. Fot. Femern
  • Prace pogłębiarskie na budowie zatapianego tunelu wykonują największe na świecie pogłębiarki
  • 19 mln m3 urobku posłuży do stworzenia nowych obszarów przyrodniczych
  • W 2024 r. rozpocznie się układanie segmentów tunelu w wykopie

Prace pogłębiarskie na półmetku

Holenderskie konsorcjum FBC, odpowiedzialne za wykonanie wykopu pod tunel, korzysta z największych na świecie pogłębiarek oraz barek, holowników i innych specjalistycznych statków. Na budowie obiektu oraz fabryki segmentów w Rødbyhavn w Danii pracuje około 1200 osób.

Roboty pogłębiarskie dla tunelu Fehmarnbelt rozpoczęły się w lipcu 2021 r. Aktualnie zaawansowanie tej operacji wynosi 50% – wydobyto połowę urobku. Cały wykop w dnie morskim przyniesie 19 mln m3 materiału, który zastanie w większości wykorzystany na wschód i zachód od Rødbyhavn oraz na wyspie Fehmarn po stronie niemieckiej do stworzenia nowych obszarów przyrodniczych i rekreacyjnych.


Układanie segmentów zatapianego tunelu od 2024 r.

Po zakończeniu pogłębiania w 2024 r. rozpocznie się zanurzanie segmentów tunelu. 89 elementów żelbetowych, w tym 10 specjalnych, które zostaną ułożone w portalach. Znajdą się w nich pomieszczenia dla maszyn i urządzeń, które mają ułatwić roboty budowlane, a później konserwację tunelu. Rozmiary wszystkich to 217 m długości, 42 m szerokości i 9 m wysokości. Masa jednej sekcji wynosi 73 tys. ton. Na miejsce zatopienia zostaną doholowane, a następnie precyzyjnie umieszczone w wykopie za pomocą pontonów zanurzeniowych.

 Fot. Femern Fot. Femern

Budowa ma ogromne znaczenie dla biznesu i możliwości zatrudnienia na wyspie Lolland i w regionie. Jest również ważna, ponieważ oferuje praktyki, które zapewnią nam umiejętności potrzebne teraz i w przyszłości. Ukończony tunel przyczyni się również w znacznym stopniu do ekologicznej transformacji sektora transportowego i zapewni szybkie połączenie kolejowe w Europie – mówi Trine Bramsen, duński minister transportu.

Minimalizacja wpływu na środowisko

Zastosowane pogłębiarki minimalizują wpływ prac na środowisko morskie. Działają precyzyjnie, a ilość wycieków z urobku pozostaje poniżej limitu uzgodnionego z władzami duńskimi i niemieckimi.

Dla nas ważne jest, aby budowa tunelu Fehmarnbelt przebiegała w sposób jak najbardziej zrównoważony. Tam, gdzie jest to możliwe, my i nasi kontrahenci staramy się identyfikować możliwości optymalizacji projektu ze względów środowiskowych i wnosić nasze know-how do przyszłych projektów infrastrukturalnych – mówi Henrik Vincentsen, dyrektor generalny spółki Femern.

Zatapiany tunel będzie miał czteropasmową autostradę i dwa zelektryfikowane tory kolejowe, a czas podróży np. między Sztokholmem a Hamburgiem skróci się o dwie godziny (do ośmiu).

Przeczytaj także: Wybrano wykonawcę tunelu pod Stonehenge. Ale jeszcze nic nie wiadomo

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia