Klub piłkarski Manchester City liczy na wyłonienie wykonawcy rozbudowy stadionu Etihad we wrześniu 2023 r. i rozpoczęcie robót miesiąc później. Warunkiem jest wydanie wcześniej pozwolenia na budowę. W planie jest powiększenie dolnej trybuny i dodanie nad nią nowej kondygnacji. To inwestycja miejska – obiekt należy do samorządu.
Stadion Etihad. Fot. Cléria De Souza/wikimedia
- Plany rozbudowy trybun pokazano w 2014 r., ale powiększyć tylko południową
- Po powiększeniu części północnej stadionu na mecze wejdzie około 61 tys. kibiców
- Całość inwestycji pochłonie ponad 300 mln funtów
Więcej miejsc dla kibiców i nowe atrakcje
Efektem robót ma być wzrost liczby miejsc na stadionie piłkarskim Manchesteru City o 7700 , co zwiększy pojemność obektu do około 61 tys. Klub planuje także budowę strefy kibica na 3000 miejsc z lokalami gastronomicznymi. Dodatkowo w ciągu trzech lat mają się pojawić sklep klubowy, muzeum, hotel i powierzchnia dla startup’ów współpracujących z klubem (City Football Group i partnerzy Etihad Campus). Powiększona ma być północna trybuna dolna wraz z dodaniem nad nią nowej kondygnacji.
Na inwestycje w stadion Etihad oraz wschodni obszar Manchesteru władze klubu przewidują wydatki przekraczające 300 mln funtów. Najpóźniej do końca 2026 r. powinny być zakończone przedsięwzięcia hotelowe, biurowe i publiczne, w tym City Square.
Źródło: Manchester City
Plany jeszcze z 2014 r.
Do 26 marca zakończą się konsultacje z kibicami i osobami zamieszkującymi tereny objęte planami inwestycyjnymi. Jeszcze w 2014 r. Manchester City przedstawił plan rozbudowy trybun południowej i północnej stadionu Etihad, jednak do tej pory dodano tylko trzecią kondygnację do tej pierwszej.
Miejskie plany obejmują też poprawę warunków dojazdu na mecze, rozważane są m.in. alternatywne metody podróżowania.
Stadion Etihad może stać się czwartym pod względem pojemności
Źródło: Manchester City
Stadion Etihad jest piątym pod względem pojemności takim obiektem wśród klubów Premier League. Old Trafford Manchesteru United dysponuje 74310 miejscami. Jeśli dojdzie do rozbudowy stadionu, Manchester City wyprzedzi Emirates Stadium Arsenalu i zajmie czwarte miejsce.
Klub piłkarski dzierżawi obiekt od samorządu Manchesteru. Powstał on na potrzeby Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2002 r. jako City of Manchester Stadium, a drużyna przeniosła się do niego rok później. Wcześniej grała przy Maine Road.
Przeczytaj także: Elbląg – rozpoczyna się rewitalizacja nabrzeża przy Wyspie Spichrzów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.