Od grudnia 2021 r. rozpoczęło się postępowanie ws. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy sądeczanki.
Fot. ilustrac. jadams08/Adobe Stock
- Sądeczanka połączy Nowy Sącz z Brzeskiem, biegnąc nowym śladem, choć przewiduje się także przebudowę obecnej DK75
- Nowa tunelowa propozycja polega na kompilacji dwóch wariantów
- Podziemny obiekt zwiększy koszt realizacji całej inwestycji
We wniosku o decyzję środowiskową wpisano trzy warianty przebiegu trasy, a jako preferowany wskazano bez tunelu przez górę Just w Łososinie. Kilka dni temu pojawiła się jednak informacja, że ostatecznie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) bierze pod uwagę możliwość modyfikacji preferowanego wariantu w taki sposób, by tunel, którego chcą mieszkańcy, jednak powstał.
Mapa wariantów sądeczanki
Na poniżej mapie zaznaczono warianty sądeczanki. Za najkorzystniejszy, na podstawie wyników analizy wielokryterialnej, w tym pod względem technicznym, uznano wariant C.
Wariant A uzyskał najwyższą ocenę w kryterium społecznym, a F okazał się najkorzystniejszy ze względów środowiskowych. Nowa tunelowa propozycja polega na kompilacji wariantów C oraz A.
Źródło: GDDKiA
Sądeczanka. Będzie potrzebna zmiana decyzji środowiskowej
Aktualnie brany pod uwagę tunel przez górę Just miałby 800 m. W studium korytarzowym zakładano podziemny obiekt zbudowany przy użyciu metody górniczej. Powstało pytanie, czy, jeśli do zmiany rzeczywiście dojdzie, wydłuży ona procedowanie decyzji środowiskowej i tym samym w ogóle realizację całej inwestycji.
Za przygotowanie, wydanie i treść decyzji środowiskowej odpowiedzialna jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. GDDKiA jako inwestor złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na wariant preferowany, który nie przewiduje tunelu pod Justem. Wariant z krótkim odcinkiem tunelowym może być brany pod uwagę ze względów społecznych, ale dopiero po wydaniu decyzji środowiskowej. Będzie to wymagało zmiany decyzji środowiskowej na tym odcinku – mówi nam Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji w krakowskim oddziale GDDKiA.
Podziemny obiekt z pewnością zwiększy także koszt realizacji całej sądeczanki. Jeżeli będzie ona budowana z uwzględnieniem tego tunelu, to dopiero szczegółowe badania geologiczne i projekt jego budowy pozwolą na oszacowanie, jaki będzie przybliżony koszt inwestycji – wyjaśnia Kacper Michna, dodając, że środki na budowę sądeczanki są przewidziane w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).
Na razie plan jest taki, że w tym roku zostanie pozyskana decyzja środowiskowa, na którą złożono już wniosek.
Źródło: GDDKiA
Co to jest sądeczanka? [MAPA]
Lokalizacja sądeczanki. Źródło: GDDKiA
Sądeczanka połączy Nowy Sącz z Brzeskiem, biegnąc nowym śladem, choć przewiduje się także przebudowę obecnej DK75. Ma być to trasa o długości około 50 km, klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu. Zacznie się na obwodnicy Brzeska, a skończy na drodze obwodowej Nowego Sącza.
Przeczytaj także: Sądeczanka blisko zmiany. Droga jednak z tunelem? [MAPY]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.