1 czerwca w Lublińcu (woj. śląskie) zostanie zamknięty wiadukt w ciągu DW906 przebiegający nad torami kolejowymi. Obiekt zostanie rozebrany, a na jego miejscu powstanie nowa przeprawa.
Wiadukt nad torami w Lublińcu. Fot. Google Street View
- Wiadukt z 1975 r. nie nadaje się już do remontu
- Nowa przeprawa będzie miała 174,9 m długości
- Zakończenie prac przewidziano na 22 lutego 2025 r.
Konstrukcja nowego wiaduktu
Przeznaczony do rozbiórki wiadukt drogowy oddano do użytku w 1975 r. Zasadniczy remont wykonano w 1988 r. Dalsze naprawy nie mają sensu ekonomicznego ze względu na zły stan techniczny obiektu.
Budowę nowego wiaduktu zaplanowano w postaci stalowego przęsła łukowego z jazdą dołem (w części nad torami) oraz dwuprzęsłowych ciągłych ustrojów belkowo-płytowych na dojazdach do łuku.
Przęsło nadtorowe będzie mieć formę dwóch stalowych łuków o konstrukcji skrzynkowej ze ściągiem blachownicowym. Wzajemne połączenie zostanie wykonane stalowymi stężeniami rurowymi o układzie krzyżowym.
Długość całkowita każdego łuku wynosi 76,2 m, teoretyczna 73,5 m, a wysokość 13,39 m. Do łuków, za pomocą wieszaków w układzie pionowym, podwieszona będzie stalowa konstrukcja pomostu z płytą żelbetową sprężoną podłużnie. Przęsło łukowe zostanie oparte za pośrednictwem łożysk garnkowych na masywnych żelbetowych filarach ścianowych posadowionych pośrednio za pomocą żelbetowych, wielkośrednicowych pali fundamentowych – informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.
Fot. ZDW Katowice
Podstawowe parametry techniczne nowego wiaduktu:
- klasa drogi na przeprawie: G,
- liczba przęseł: 5,
- rozpiętości teoretyczne przęseł: 18,5 + 15,5 + 73,5 + 15,5 + 18,5 = 141,5 m
- długość całkowita: 174,9 m,
- szerokość całkowita: 15,2 m (przęsło łukowe) i 13,8 m (przęsła belkowe),
- szerokość całkowita jezdni: 7,8 m,
- szerokość chodnika i ścieżki rowerowej: 3,1 m,
- kąt skrzyżowania obiektu z przeszkodą 59,2 – 65,6°.
Kontrakt na rozbiórkę wiaduktu i budowę nowego podpisano 22 grudnia 2022 r. Roboty mają zakończyć się do 22 lutego 2025 r. Wykonawcą jest spółka Banimex z Będzina. Koszt przedsięwzięcia wynosi 42 mln zł.
W czasie robót zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza z przystankami tymczasowymi w mieście i na dojazdach do wiaduktu. Samochody i rowery będą korzystać z objazdów.
Przeczytaj także: Zbliża się koniec budowy mostu kolejowego przez Wisłę w Krakowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.