Partnerzy portalu

Zbliża się koniec budowy mostu kolejowego przez Wisłę w Krakowie

Opublikowano: 22-05-2023 Źródło: PKP PLK

Za niecały miesiąc w Krakowie zakończy się budowa ostatniego z trzech mostów kolejowych przez Wisłę w Krakowie. W czerwcu zostanie uruchomiony dodatkowy tor. To część modernizacji linii średnicowej przechodzącej przez stolicą Małopolski.


Dobiega końca budowa mostu kolejowego nad Wisłą w Krakowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Dobiega końca budowa mostu kolejowego nad Wisłą w Krakowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Dobiegają końca przygotowania do otwarcia ostatniego mostu kolejowego nad Wisłą w Krakowie. Poza torem, przy zewnętrznej stronie przeprawy powstała droga dla rowerów, układany jest chodnik dla pieszych. W połowie czerwca 2023 r. rozpoczną się kursy pociągów. Do tego czasu zostanie ułożona nawierzchnia, pojawią się bariery ochronne, przeprowadzone będą próby obciążeniowe. Na obu końcach powstają najazdy i schody.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

W ramach modernizacji krakowskiej linii średnicowej wybudowano wcześniej dwa mosty przez Wisłę, jedno- i dwutorowy (środkowy). Przez ten drugi kursują pociągi dalekobieżne i międzynarodowe, boczne mosty przeznaczono dla kolei aglomeracyjnej. Trasa dla pieszych i rowerzystów ma 660 m długości, 9 m szerokości i biegnie od ul. Przemyskiej do stacji kolejowej Kraków Zabłocie.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Mosty kolejowe w Krakowie to konstrukcje z trzema przęsłami łukowymi, najdłuższe liczy 116 m i ma wysokość 18 m. Po przeprawach pociągi pojadą z prędkością do 100 km/godz. Po oddaniu ostatniego obiektu do użytku na szlaku Kraków Główny–Kraków Płaszów będą cztery tory, rozdzielające ruch dalekobieżny od regionalnego.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Jej całkowita wartość przekracza 1,2 mld zł.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Przeczytaj także: Most obrotowy w Nowakowie przeszedł próby obciążeniowe

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!