Taki poziom produkcji wymaga 30 tys. ton surowca rocznie w postaci olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych. Są to odpady pochodzące z przetwórstwa spożywczego. Nowa instalacja pozwoli na ich ponowne wykorzystanie. Rozwiązanie wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, ma mieć korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Zgodnie z Narodowym Celem Redukcyjnym, produkty z zakładu w Trzebini pozytywnie wpłyną na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w transporcie. Estry z instalacji UCO FAME wykazują o 83% mniejszą emisyjność w porównaniu do tradycyjnego oleju napędowego.

Estry drugiej generacji zostaną wykorzystane jako dodatek do oleju napędowego. Takie biokomponenty wprowadzane do paliwa ograniczają zapotrzebowanie na ropę naftową. Wpływają też na dywersyfikację źródeł pozyskania surowców do produkcji paliw.

Gliceryna techniczna, powstająca podczas produkcji estrów, znajdzie w rafinerii w Trzebini zastosowanie do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. To bezpieczny dla środowiska produkt wykorzystywany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w medycynie.

Budowa instalacji rozpoczęła się w listopadzie 2021 r. Wykonawcą była spółka AB Industry. Koszt inwestycji wyniósł 127,5 mln zł.

Przeczytaj także: Koleje kupiły wielozadaniowy żuraw do robót torowych