Otwarcie bazy serwisowej zaplanowano na 2025 r., czyli na rok przed uruchomieniem morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Zajmie obszar o powierzchni 1,1 ha, na którym znajdą się m.in. magazyn części zamiennych farm i warsztat. Nabrzeże przyjmie statki o długości do 35 m. Będą to 3–4 specjalistyczne jednostki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Na każdej zmieści się 24 techników z wyposażeniem. Obsługa elektrowni będzie prowadzona przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat. Wartość inwestycji to 62 mln zł.

Głównym zadaniem techników będzie utrzymanie prawidłowej pracy morskiej farmy wiatrowej m.in. poprzez cykliczne przeglądy turbin. Weryfikowana będzie wydajność, zużycie i parametry działania poszczególnych elementów turbin, zgodnie ze ściśle określonymi procedurami. W razie potrzeby zostaną wykonane naprawy. Te działania wesprze system informatyczny do zarządzania produkcją monitorujący na bieżąco efektywność farmy. Wskaże on też turbiny lub ich elementy, które należy np. wymienić.

Przy wyborze lokalizacji baz serwisowych kluczowe znaczenie ma ich odległość od inwestycji, zapewniająca najkrótszy czas dotarcia ekip serwisowych do farmy. W przypadku bazy serwisowej dla Baltic Power będzie to zaledwie 40 minut, co możemy uznać za bardzo dobry wynik. Liczymy też, że około 60 nowych miejsc pracy będzie realnym wsparciem dla lokalnego rynku pracy w Łebie i jej okolicach – podsumowuje Jens Poulsen, członek zarządu Baltic Power.

Przeczytaj także: W Polsce będą produkowane wielkie wieże wiatrowe dla turbin 20 MW