Annie jako czwarta i ostatnia maszyna TBM w projekcie drążenia tunelu Northolt dla brytyjskich kolei dużych prędkości HS2, wyruszyła z komory startowej w poniedziałek 8 kwietnia. Do pokonania ma trasę o długości 5,5 km pomiędzy Victoria Road na Ealing a Greenpark Way w Greenford. Drążenie kontynuują trzy pozostałe TBM: Emily, Sushila i Caroline – dzięki ich pracy powstanie 13,4-kilometrowy obiekt. Wszystkie cztery maszyny TBM planowo powinny ukończyć swoje zadania w 2025 r.

Budowa nowej linii HS2 pod Londynem weszła w kolejny etap wraz z uruchomieniem czwartej – i ostatniej – maszyny wykorzystywanej do budowy gigantycznego tunelu Northolt.
Tunel o długości 13,4 km ma przebiegać od Victoria Road w Ealing do West Ruislip w Hillingdon i będzie obsługiwał pociągi do i z Londynu.
Tarcza TBM spószczana do komory startowej. Fot. HS2
Zasłużona imienniczka
Zgodnie z tradycją nadawania TBM imion żeńskich, czwarta maszyna nosi imię wybitnej kobiety – Lady Anne Byron, która była reformatorką edukacji i filantropką żyjącą w latach 1792–1860. W 1834 r. założyła szkołę Ealing Grove – pierwszą w Anglii szkołę spółdzielczą zapewniającą edukację klasie robotniczej.
Podziemna sieć tuneli pod Londynem
TBM Annie będzie drążyć na odcinku 5,5 km od Victoria Road w Ealing, w pobliżu stacji HS2 Old Oak Common, do Greenpark Way w Greenford. Z drugiej strony tunel ten drąży TBM Emily, która została uruchomiona w lutym ubiegłego roku.
Pozostałe 8 km tuneli z podwójnym drążeniem jest w budowie od 2022 r., a maszyny TBM Sushila i Caroline są już w połowie podróży między West Ruislip na obrzeżach Londynu a Greenpark Way. Cały kwartet TBM ma zakończyć swoją podróż w 2025 r. w Greenpark Way.
Komora startowa TBM Annie. Fot. HS2
Wykonawca londyńskich tuneli HS2, spółka joint venture Skanska Costain STRABAG, wystartowała TBM Annie z olbrzymiej komory w kształcie gąsienicy, w której po zakończeniu drążenia pociągi HS2 będą się mijać w drodze do i ze stacji Old Oak Common.
Czwarta w Northolt, ósma pod Londynem
Annie to ósma TBM uruchomiona w ramach projektu HS2 łączącego Londyn z West Midlands, mającego na celu budowę tuneli dla pociągów dużych prędkości. Poziom zaawansowania inwestycji (w tym drążenia tuneli) przekroczył 50%.
Annie została wyprodukowany przez niemiecką firmę Herrenknecht. TBM waży 1700 ton, ma 170 m długości i głowicę tnącą o średnicy 9,11 m.
Tak wygląda wnętrze TBM Annie. Fot. HS2
Układa betonowe pierścienie stanowiące obudowę tunelu. Każdy pierścień ma średnicę zewnętrzną 8,78 m, wewnętrzną 8,10 m i składa się z siedmiu segmentów o wadze około 7 ton każdy. Pierścienie produkowane są w Hartlepool, a do stolicy dowożone koleją.
Przeczytaj także: Droga S3 z tunelami. Trwa odliczanie. Kiedy otwarcie?

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.