• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Anglia. HS2 – najdłuższy tunel kolejowy na trasie przebity

Opublikowano: 29-02-2024 Źródło: HS2

Po dwóch latach i dziewięciu miesiącach maszyna TBM Florence wydrążył 16-kilometrowy tunel pod Chilterns w Anglii. Na linii kolejowej łączącej Londyn Euston z Birmingham łączna długość podziemnych szlaków wyniesie ponad 83 km.


Przebicie tunelu kolejowego linii HS2. Fot. HS2 Przebicie tunelu kolejowego linii HS2. Fot. HS2
  • TBM Florence waży 2 tys. ton
  • Na budowie szlaku Londyn– Birmingham będzie pracować 10 takich maszyn
  • 3 mln ton urobku posłuży do odtworzenia łąk kredowych

Prawie trzy lata drążenia tunelu

Maszyna TBM o masie 2 tys. ton rozpoczęła drążenie tunelu kolejowego pod Chilterns w maju 2021 r. Jest jednym z 10 takich urządzeń wykonujących podziemne trasy między Londyn Euston a Birmingham. Ich łączna długość przekroczy 83 km.

Dwunawowy tunel Chiltern przebiega od portalu południowego w pobliżu autostrady M25 do South Heath w Buckinghamshire. Do drążenie wykorzystano dwie maszyny TBM. Florence już przebiła najdłuższy obiekt na linii kolejowej, Cecilia zrobi to w najbliższych tygodniach. 3 mln ton urobku posłuży do odtworzenia łąk kredowych.

Tarcza TBM po wydrążeniu tunelu. Fot. HS2 Tarcza TBM po wydrążeniu tunelu. Fot. HS2


56 tys. segmentów obudowy na jedną nitkę

Tunel pod Chiltern jest jednym z obiektów, dzięki którym czas podróży pociągiem między dwoma największymi miastami Wielkiej Brytanii skróci się o połowę. Szlak należy do najbardziej zatłoczonej części istniejącej głównej trasy zachodniego wybrzeża.

Podczas budowy tunelu każda z maszyn ułoży 56 tys. prefabrykowanych segmentów betonowych. Postęp prac to 16 m na dobę. W najgłębszym miejscu tunel znajduje się 80 m pod rzeką Chilterns i przebiega pod autostradą M25, lokalnymi liniami kolejowymi i dwukrotnie pod rzeką Misbourne.

10 maszyn TBM

Każda z 10 maszyn TBM obsługiwana jest przez liczące 17 osób załogi pracujące w systemie zmianowym. Na powierzchni współpracuje z nimi 100 ludzi zarządzających logistyką i dbających płynny przebieg drążenia tuneli. W ostatnich trzech latach na placach budów działało pond 450 pracowników, w tym zespół fabryki (postawionej przy portalu południowym) produkującej tubingi, czyli elementy segmentów obudowy tuneli. Powstało ich już 112 tys. na potrzeby obiektu pod Chiltern.

Wizualizacja portalu południowego. Źródło: HS2 Wizualizacja portalu południowego. Źródło: HS2

Cztery kolejne TBM są wykorzystywane w drążeniu tuneli dojazdowych do Londynu, dodatkowe dwa będą budować obiekt Bromford w Birmingham. Trwają przygotowania do uruchomienia jeszcze dwóch maszyn do drążenia tuneli Euston. Wszystkie 10 TBM wyprodukowała firma Herrenknecht.

Przeczytaj także: Tunel średnicowy w Łodzi: ruszyło drążenie kolejnej podziemnej trasy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!