Po dwóch latach i dziewięciu miesiącach maszyna TBM Florence wydrążył 16-kilometrowy tunel pod Chilterns w Anglii. Na linii kolejowej łączącej Londyn Euston z Birmingham łączna długość podziemnych szlaków wyniesie ponad 83 km.
Przebicie tunelu kolejowego linii HS2. Fot. HS2
- TBM Florence waży 2 tys. ton
- Na budowie szlaku Londyn– Birmingham będzie pracować 10 takich maszyn
- 3 mln ton urobku posłuży do odtworzenia łąk kredowych
Prawie trzy lata drążenia tunelu
Maszyna TBM o masie 2 tys. ton rozpoczęła drążenie tunelu kolejowego pod Chilterns w maju 2021 r. Jest jednym z 10 takich urządzeń wykonujących podziemne trasy między Londyn Euston a Birmingham. Ich łączna długość przekroczy 83 km.
Dwunawowy tunel Chiltern przebiega od portalu południowego w pobliżu autostrady M25 do South Heath w Buckinghamshire. Do drążenie wykorzystano dwie maszyny TBM. Florence już przebiła najdłuższy obiekt na linii kolejowej, Cecilia zrobi to w najbliższych tygodniach. 3 mln ton urobku posłuży do odtworzenia łąk kredowych.
Tarcza TBM po wydrążeniu tunelu. Fot. HS2
56 tys. segmentów obudowy na jedną nitkę
Tunel pod Chiltern jest jednym z obiektów, dzięki którym czas podróży pociągiem między dwoma największymi miastami Wielkiej Brytanii skróci się o połowę. Szlak należy do najbardziej zatłoczonej części istniejącej głównej trasy zachodniego wybrzeża.
Podczas budowy tunelu każda z maszyn ułoży 56 tys. prefabrykowanych segmentów betonowych. Postęp prac to 16 m na dobę. W najgłębszym miejscu tunel znajduje się 80 m pod rzeką Chilterns i przebiega pod autostradą M25, lokalnymi liniami kolejowymi i dwukrotnie pod rzeką Misbourne.
10 maszyn TBM
Każda z 10 maszyn TBM obsługiwana jest przez liczące 17 osób załogi pracujące w systemie zmianowym. Na powierzchni współpracuje z nimi 100 ludzi zarządzających logistyką i dbających płynny przebieg drążenia tuneli. W ostatnich trzech latach na placach budów działało pond 450 pracowników, w tym zespół fabryki (postawionej przy portalu południowym) produkującej tubingi, czyli elementy segmentów obudowy tuneli. Powstało ich już 112 tys. na potrzeby obiektu pod Chiltern.
Wizualizacja portalu południowego. Źródło: HS2
Cztery kolejne TBM są wykorzystywane w drążeniu tuneli dojazdowych do Londynu, dodatkowe dwa będą budować obiekt Bromford w Birmingham. Trwają przygotowania do uruchomienia jeszcze dwóch maszyn do drążenia tuneli Euston. Wszystkie 10 TBM wyprodukowała firma Herrenknecht.
Przeczytaj także: Tunel średnicowy w Łodzi: ruszyło drążenie kolejnej podziemnej trasy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.