Dworzec w Rzepinie (woj. lubuskie) otwarto 26 czerwca 1870 r. Podczas przebudowy zadbano o jego historyczne walory, a jednocześnie dostosowano do współczesnych standardów obsługi podróżnych.
Dworzec w Rzepinie. Fot. PKP
Dworzec z XIX w. odzyskał historyczne walory architektoniczne. Przeprowadzono renowację elewacji, odtworzono detale architektoniczne, jak np. ozdobne elementy w formie stylizowanych liści palmowych na narożach budynku i ścianie szczytowej, a także świetlik nad holem. Budynek zyskał wszystkie funkcje zapewniające obsługę podróżnych na miarę XXI w.
W poczekalni wewnątrz dworca zamontowano ławki, gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Parter przeznaczono też na kasy biletowe, toalety i lokal gastronomiczny. Część pomieszczeń wykorzystują spółki kolejowe i lokalny samorząd.
Dworzec przystosowano do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Nie ma barier architektonicznych, zamontowano windy, wprowadzono ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących.
Obiekt zyskał oświetlenie LED z automatyką sterującą. Budynek ocieplono, stolarka okienna i drzwiowa ma niski współczynnik przenikalności ciepła. Cyfrowy system zarządzania optymalizuje zużycie mediów. Pojawiły się monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania i napadu oraz instalacje przeciwpożarowe.
Na terenie przy dworcu ułożono nową nawierzchnię, ustawiono ławki, zamontowano oświetlenie i wybudowano wiatę rowerową.
Koszt przebudowy wyniósł 17,2 mln złotych brutto. Inwestycja była współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: CPK. Badania podłoża pod przyszłymi dworcem kolejowym i lotniskiem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.