Port lotniczy, a także przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) na północ i część planowanych linii kolejowych znalazły się na liście priorytetów inwestycyjnych Unii Europejskiej w ramach europejskiej sieci TEN-T na nadchodzące lata.
Fot. den-belitsky/Adobe Stock
- Na liście projektów do zakończenia w 2030 r. jest projekt kolei dużych prędkości
- Przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej jest w zestawieniu inwestycji do finalizacji w 2040 r.
- Trzy odcinki szlaków kolejowych są w sieci kompleksowej TEN-T (ukończenie do 2050 r.)
Transeuropejska Sieć Transportowa
Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T) obejmuje strategiczne trasy kolejowe, drogowe, lotnicze, morskie i śródlądowe drogi wodne, a także lotniska, porty morskie czy terminale drogowo-kolejowe. W projekcie Komisji Europejskiej (KE) dotyczącym rewizji tej sieci, uwzględniono także polskie propozycje. W przypadku CPK to m.in. lotniczy hub w Baranowie, przedłużenie CMK na północ, linia kolejowa Ostrołęka–Łomża–Giżycko oraz szlak z okolic Stalowej Woli do Rzeszowa i z Milanowa przez Białą Podlaską w stronę Siemiatycz.
Przedsięwzięcia w sieci TEN-T
W tzw. sieci bazowej TEN-T znajdują się inwestycje, które powinny być zrealizowane do końca 2030 r. Trafiła tam planowana linia kolei dużych prędkości Warszawa–Łódź–Poznań/Wrocław (tzw. igrek) jako część składowa Europejskiego Korytarza Transportowego Morze Północne–Bałtyk. W planach CPK jest to tzw. szprycha nr 9.
W rozszerzonej sieci bazowej (ang. Extended Core Network), umieszczono przedsięwzięcia z wymogiem zakończenia do 2040 r. Znalazł się w niej projekt CMK Północ – przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej przez Centralny Port Komunikacyjny do Warlubia (szprycha nr 1). Trasa jest zgodna z korytarzem sieci bazowej Bałtyk–Adriatyk. Druga inwestycja w tym korytarzu to polsko-czeski transgraniczny projekt CPK budowy odcinka linii kolejowej Katowice–Ostrawa (szprycha nr 7) przechodzącej przez Jastrzębie Zdrój, największe w Polsce miasto bez dostępu do sieci kolejowej.
W sieci kompleksowej TEN-T znalazły się jeszcze trzy przygotowywane w ramach inwestycji CPK odcinki szlaków kolejowych: Ostrołęka–Łomża–Giżycko (szprycha nr 3 przez Mazowsze, Podlasie i Mazury), Łętownia–Rzeszów (szprycha nr 6 – łącznik z Pokarpaciem) oraz Milanów–Biała Podlaska–Fronołów (fragment linii łączącej Białystok, Lublin i Rzeszów). Realizacja projektów z tej sieci powinna zakończyć się do 2050 r., a program kolejowy CPK ma się zakończyć w 2034 r.
Przygotowania 1000 km nowych linii
Wcześniej firma pozyskała z instrumentu CEF około 110 mln na projekt budowlany tunelu kolei dużych prędkości pod Łodzią oraz prace przygotowawcze dla linii kolejowej między Warszawą, Sieradzem i Poznaniem. Przygotowano też wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć wartych sumarycznie 4,4 mld zł w ramach naboru do CEF 2.
Studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) są przygotowywane dla ośmiu projektów: Warszawa–Łódź–Wrocław–granica polsko-czeska, Katowice–Ostrawa, Łętownia–Rzeszów, Zamość–Bełżec i Ostrołęka–Łomża– oraz kolejowego węzła CPK w pobliżu lotniska. Prace dotyczą niemal 1 tys. km nowych linii.
Spółka CPK przygotowuje budowę w sumie 10 kolejowych szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 1 800 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r. Sieć korytarzy transportowych TEN-T łączy prawie 450 miast lotnisk, portów i terminali na terenie UE.
Przeczytaj także: CPK: Korea Południowa dołoży się do portu lotniczego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.