Budowa w Ustce bazy operacyjno-serwisowej jest dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Dzięki dobrym warunkom nawigacyjnym i technicznym portu, odpowiedniej głębokości zarówno podejścia, jak i kanału portowego, jednostki serwisowe będą mogły bez przeszkód wypływać stąd na obszar morskich farm wiatrowych. Nie bez znaczenia jest również zaplecze na lądzie w mieście dobrze skomunikowanym, dysponującym bazą noclegową, otwartym na udział w rewolucji offshore – komentuje Dariusz Lociński, prezes firmy PGE Baltica.

W bazie specjaliści w trybie całodobowym będą monitorować pracę morskich wiatraków oraz stan urządzeń na morzu i lądzie. Obiekt stanie się też zapleczem technicznym i magazynowym (części zamienne i narzędzia) dla załóg serwisowych. Przewidziano tu miejsca postoju jednostek serwisowych. Tu także zaplanowano koordynację rutynowych i interwencyjnych prac w morskiej farmie wiatrowej.

W porcie zostanie też wybudowane Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Przyszli pracownicy zdobędą w ośrodku uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. Będą tu także testowane i wdrażane innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową.

Teren przyszłej bazy znajduje się między wschodnią stroną ul. Bohaterów Westerplatte a brzegiem Słupi. Prace budowlane mają zostać wykonane tak, by część obszaru została wykorzystana przez kadrę techniczną jeszcze w trakcie budowy morskiej farmy wiatrowej. Roboty rozpoczną się w 2024 r., a centrum serwisowe ma być otwarte w 2026 r.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltic Power – montaż turbin w Świnoujściu