• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

CPK pokazał master plan. 65 mln pasażerów rocznie

Opublikowano: 04-07-2023 Źródło: CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała tzw. master plan, czyli długoterminową koncepcję rozwoju lotniska. Zawiera założenia i plany rozwoju węzła integrującego ruch lotniczy, kolejowy i drogowy, a także wytyczne dla projektantów i wykonawców.


Wizualizacja lotniska CPK. Źródło: CPK Wizualizacja lotniska CPK. Źródło: CPK
  • Według prognoz IATA lotnisko CPK ma w 2060 r. obsłużyć prawie 65 mln pasażerów
  • Początkowo port lotniczy będzie mieć dwie drogi startowe po 3800 m długości
  • Cały hub ma być przygotowany do osiągnięcia zerowej emisji CO2

Lotnisko CPK – wytyczne i wizje w master planie

W czerwcu 2023 r. zatwierdzono plan generalny, dokument wymagany w ustawie Prawo lotnicze do uzyskania zgód i akceptacji do budowy lotniska udzielanych przez administrację państwową. Jest uzupełnieniem master planu, jak informuje CPK, zawierającego wytyczne dla projektantów i wykonawców na temat lotniska oraz węzła kolejowego i drogowego: od wizji i celów strategicznych poprzez analizowane w trakcie prac planistycznych warianty, szczegóły lokalizacji i koncepcję zrównoważonego rozwoju aż po rozwiązania dotyczące układu lotniska, etapowania budowy, strefy operacyjnej, terminalu pasażerskiego, dworca kolejowego, Airport City, strefy cargo, bazy utrzymania samolotów, infrastruktury wojskowej i lotnictwa cywilnego.


Z 15 publicznych lotnisk w Polsce tylko port lotniczy Katowice opublikował plan generalny w internecie. W Wielkiej Brytanii ten dokument udostępnia 30 lotnisk. Opracowuje się go na podstawie szczegółowych badań środowiskowych i szerokich konsultacji społecznych.

Źródło: CPK Źródło: CPK

 W dokumencie znajdują się informacje o etapach rozwoju lotniska CPK, którego otwarcie zaplanowano na 2028 r., przez kolejne fazy do 2060 r. Do tej daty Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przygotowało prognozy lotnicze dla rynku polskiego.

Lotnisko CPK – trzy scenariusze rozwoju w master planie

Zgodny z nimi jest master plan, w którym opracowano trzy scenariusze: niski, bazowy i wysoki z uwzględnieniem skutków pandemii COVID-19. W bazowym liczba 40 mln pasażerów ma być osiągnięta w 2035 r. – konieczna byłaby rozbudowa lotniska. Przewidywania na 2060 r. to niemal 65 mln podróżnych. Według prognozy IATA ruch transferowy w początkowym okresie działalności osiągnie 40%, a w perspektywie długoterminowej 40–50%.

Według dokumentu terminal, płyty postojowe i pozostałą infrastrukturę będzie można rozbudowywać modułowo. Ma to zapewnić efektywne działanie całego hubu.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Początkowo lotnisko CPK będzie wyposażone w dwa równoległe pasy startowe o długości 3800 m każdy, oddzielone liczącą 2,5 km przestrzenią z m.in. terminalem pasażerskim, dworcem kolejowym, płytami postojowymi i odlodzeniowymi i wieżą kontroli lotów. Na południe od dróg startowych znajdzie się rezerwa na trzecią.

W master planie założono, że lotnisko od początku będzie przygotowane do osiągnięcia zerowej emisji CO2. Znaczna część energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł, a obsługę naziemną zapewnią bezemisyjne pojazdy.

Lotnisko CPK – węzeł kolejowy i połączenia z miastami

Na północ od terminalu znajdzie się stacja kolejowa z sześcioma peronami do obsługi kursów dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych. Jak twierdzi spółka CPK, linie kolei dużych prędkości i modernizacja istniejącej sieci kolejowej spowodują, że czas przejazdu między lotniskiem CPK i Warszawą a największymi miastami w Polsce nie przekroczy 2,5 godz.

Źródło: CPK Źródło: CPK

 Wraz z otwarciem lotniska ma być oddana do użytku linia kolejowa łącząca Warszawę, CPK i Łódź. Stacja Centralnego Portu Komunikacyjnego ma stać się węzłem łączącym ze szlakami m.in. w stronę Warszawy, Łodzi i Wrocławia, Poznania, Krakowa i Katowic, Trójmiasta i Rzeszowa.

Prognozy pasażerskiego modelu transportowego (PMT) pokazują, że 40% pasażerów będzie dojeżdżać do lotniska pociągami, 50% samochodami i taksówkami, a 10% autobusami i innymi środkami transportu. W przyszłości przewidziano przedłużenie linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) od Grodziska Mazowieckiego do terminalu pasażerskiego CPK.

Na obszarze lotniska znajdą się dwa przystanki: CPK Wschód zapewniający dojazd do miasteczka lotniskowego z hotelami, biurami, centrami konferencyjnymi i obiektami administracyjnymi oraz CPK Zachód do obsługi strefy cargo. Dla ładunków frachtowych (terminale do ich obsługi znajdą się po zachodniej stronie lotniska) przewidziano stację CPK Towarowa. Według prognoz IATA w 2035 r. przewozy cargo i poczty lotniczej mają wynieść 1 mln ton (przed COVID-19 było to 100 tys. ton).

Lotnisko według wstępnych koncepcji ma być połączone z autostradą A2, DK50 i planowaną obwodnicą aglomeracji warszawskiej.

Przeczytaj także: Koleje dużych prędkości – prawie 300 mln zł na projekt linii Warszawa–Łódź

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!