Partnerzy portalu

Koleje dużych prędkości – prawie 300 mln zł na projekt linii Warszawa–Łódź

Opublikowano: 23-06-2023 Źródło: CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych z instrumentu CEF „Łącząc Europę” w kwocie 290 mln zł (64 mln euro). Pieniądze są przeznaczone na opracowanie projektu budowlanego dla linii kolei dużych prędkości między Warszawą i Łodzią.


Wizualizacja fragmentu linii Warszawa–Łódź. Źródło: CPK Wizualizacja fragmentu linii Warszawa–Łódź. Źródło: CPK
  • Projektowanie ma się zakończyć uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych i decyzji lokalizacyjnych
  • Czas podróży kolejowych między Warszawą a Łodzią (140 km) ma wynieść 45 min
  • Prędkość maksymalna pociągów wyniesie 250 km/godz., a w przyszłości 350 km/godz.

Droga do pozwolenia na budowę

Linia kolejowa Warszawa–Łódź będzie liczyć 140 km, pociągi pojadą z prędkością do 250 km/godz., a czas przejazdu między tymi miastami skróci się o połowę.

Dofinansowano opracowanie dokumentacji z kompletnym projektem budowlanym i uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych i decyzji lokalizacyjnych, które poprzedzają wniosek o zezwolenie na budowę. Wartość tych prac oszacowano na 350 mln zł, z czego 85% pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej.


Opracowanie i zgody są niezbędne do rozpoczęcia budowy dwóch odcinków linii kolejowych. Pierwszego od stacji Warszawa Zachodnia do skrzyżowania z linią kolejową nr 11 na obszarze planowanego węzła CPK, a drugiego od tego miejsca do stacji kolejowej Łódź Niciarniana.

Przebieg linii kolejowej Warszawa–Łódź. Źródło: CPK Przebieg linii kolejowej Warszawa–Łódź. Źródło: CPK

Część europejskiego korytarza transportowego TEN-T

Prace projektowe dla tej linii kolei dużych prędkości są już zaawansowane. Dla odcinka Warszawa–CPK wykonuje je konsorcjum Biura Projektów „Metroprojekt” i Sud Architekt Polska, a dla CPK–Łódź konsorcjum firm Egis Poland, Egis Rail i Jaf–Geotechnika.

Projektowana trasa będzie częścią linii kolejowej nr 85 (szprychy nr 9), a z odcinkiem od Łodzi do Wrocławia i Poznania stworzy szlak „igrek” (od jego kształtu). Prędkość projektowa wynosi 350 km/godz., ale na razie będzie to 250 km/godz.

Podróże kolejowe między Warszawą a Łodzią mają się skrócić z 90 do 45 min, ze stolicy do lotniska CPK czas przejazdu wyniesie 15 min, a z Łodzi do portu lotniczego 30 min.

Zgodnie z planami Unii Europejskiej linia kolejowa Warszawa–Łódź–Poznań/Wrocław będzie częścią europejskiego korytarza transportowego TEN-T Morze Północne–Morze Bałtyckie.

Przeczytaj także: Lotnisko CPK ma plan rozwoju do 2060 r.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia