Spółka CPK podpisała umowę na zaprojektowanie wieży kontroli lotów lotniska CPK. Obiekt znajdzie się obok terminalu pasażerskiego. Będzie najwyższą taką budowlą w Polsce. Osiągnie do 105 m wysokości.
Wieża kontroli lotów na lotnisku w Pyrzowicach ma 46 m. Fot. Krzysztof Krzemiński/Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
- O ostatecznej wysokości wieży kontroli lotów zadecydują badania widoczności
- Aktualnie najwyższy taki obiekt (46 m) znajduje się na lotnisku w Pyrzowicach
- Wartość umowy na opracowanie projekty wynosi 15,5 mln zł
Aktualnie najwyższa wieża kontroli lotów znajduje się na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach i liczy 46 m. O metr niższa jest wieża na krakowskim lotnisku w Balicach.
Sala operacyjna 90 m nad płytą lotniska
Zgodnie z założeniami master planu lotniska CPK, sala operacyjna planowanego obiektu ma znaleźć się na wysokości 90 m nad płytą lotniska. Maksymalnie cała wieża może osiągnąć 105 m. Ten parametr zostanie określony dokładnie na podstawie analizy widoczności, która będzie przeprowadzona w początkowej fazie projektowania.
Źródło: CPK
W przetargu na zaprojektowanie wieży wzięło udział dziewięć firm i cztery konsorcja projektowe, z którymi firma CPK pod koniec 2022 r. podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko. Kontrakt dotyczy, poza wieżą kontroli lotów, także centrum operacyjnego lotniska, biura służb lotniskowych oraz budynków służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem.
Projekt wieży przygotuje polskie biuro architektoniczne
Dokumentację przygotuje polskie biuro architektoniczne JSK Architekci z doświadczeniem w projektowaniu obiektów lotniskowych. Jej zadaniem będzie opracowanie projektu wieży oraz uzyskanie koniecznych zgód i pozwolenia na budowę. Zajmie się też innymi usługami, jak doradztwo w trakcie postępowań na roboty budowlane. Wartość kontraktu wynosi 15,5 mln zł netto. Wizualizacja budowli powinna być gotowa w I kwartale 2024 r.
Jestem przekonany, że stworzymy obiekt, który będzie rozpoznawalnym, indywidualnym elementem lotniska i jednocześnie wpisze się w jego całościową architektoniczną koncepcję – mówi Mariusz Rutz architekt i członek zarządu JSK Architekci.
Wizualizacja lotniska. Źródło: CPK
W przetargu wyłoniliśmy doświadczonego polskiego partnera, którego dotychczasowe projekty powinny gwarantować wysoką jakość pracy. Myślę, że projektant zaproponuje bardzo ciekawy architektonicznie projekt wieży spełniający wszystkie wymagania, które uzgadniamy z naszym partnerem, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej – komentuje Eliza Wysocka z Biura Projektowania i Inżynierii programu lotniskowego CPK, lider projektu.
Inne projekty CPK
Są już gotowe projekty koncepcyjne terminalu pasażerskiego i dworca kolejowego CPK. W opracowaniu jest projekt budowlany, ma być gotowy na przełomie lat 2023/2024. Wykonawcą jest pracownia Foster + Partners, która projektowała huby lotnisk m.in. w Pekinie, Hongkongu i Dosze. Nad projektem dróg startowych i kołowania oraz płyt postojowych pracuje libańsko-amerykańskie konsorcjum Dar.
Przeczytaj także: Lotnisko Jasionka. Linia kolejowa z centrum Rzeszowa już otwarta
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.