Nowa linia kolejowa przebiega od miejscowości Zaczernie i łączy się z nowo wybudowaną stacją Jasionka Lotnisko. To 5-kilometrowy odcinek, ale łączna długość szlaku od stacji Rzeszów Główny do lotniska ma 12 km. Stacje i przystanki na istniejącej trasie to Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie. Na nowym szlaku znajdują się przystanek Głogów Małopolski Południowy i stacja Jasionka Lotnisko.

Czas podróży od przystanku Rzeszów Staromieście wynosi 13 min (krócej niż autobusem lub samochodem), z Rzeszowa Zachodniego 15 min, a ze stacji Rzeszów Główny 18 min.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę 14 przystanków. 11 jest użytkowanych na liniach kolejowych łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Dwa znajdują się na trasie do lotniska (przystanek i stacja w porcie lotniczym). W listopadzie zostanie otwarty przystanek Lutoryż na szlaku w stronę Strzyżowa.

Wartość całej inwestycji przekracza 338,62 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to kwota ponad 196 mln zł.

Przeczytaj także: Skrócą się podróże kolejowej z Olkusza do Krakowa. Projekt łącznicy