• Port lotniczy Long Thanh docelowo obsłuży 100 mln pasażerów i 5 mln ton ładunków rocznie
  • Do 2025 r. ma powstać pas startowy o długości 4 km, a lotnisko przyjmie 25 mln podróżnych
  • Łącznie inwestycja planowana do 2040 r. pochłonie 19,1 mld USD

Obiekt o znaczeniu międzynarodowym

Międzynarodowy port lotniczy Long Thanh jest jednym z najbardziej oczekiwanych 16 lotnisk na świecie i kluczowym projektem usprawniającym krajową sieć infrastruktury transportowej, która posłuży do przyciągnięcia większej liczby międzynarodowych korporacji do Wietnamu – powiedział cytowany przez serwis vnexpress.net premier Nguyen Xuan Phuc.


Pierwsza część inwestycji

Pierwszy etap budowy pochłonie 4,6 mld USD. Rząd wietnamski zatwierdził go w listopadzie 2020 r. Budowa ma zostać ukończona do 2025 r. Lotnisko będzie w stanie obsłużyć 25 mln pasażerów i 1,2 mln ton ładunków rocznie. Prace obejmą budowę pasa startowego o długości 4 km, dróg kołowania, płyt postojowych oraz terminalu o powierzchni 373 tys. m2.

Na razie Airports Corporation of Vietnam (ACV) nadzorująca inwestycję i późniejszą eksploatację obiektu rozpoczęła sprawdzanie terenu i usuwanie niewybuchów oraz ogrodzeń. Prace przy głównych konstrukcjach, takich jak terminal i pasy startowe, rozpoczną się w III kwartale 2022 r.

Przejęcie ruchu lotniczego

Strategiczna lokalizacja umożliwi przeloty do Korei Południowej, Japonii i Chin w trzygodzinnych rejsach. Teren portu lotniczego jest dobrze połączony siecią autostrad ze wszystkimi miejscowościami w południowym Wietnamie. Lotnisko będzie przygotowane do przyjęcia największych samolotów pasażerskich i transportowych.

Obiekt jest położony około 40 km od Ho Chi Minh (dawniej Sajgon). Jego zadaniem będzie przejęcie części rejsów z zatłoczonego portu lotniczego Tan Son Nhat, największego w Wietnamie. W 2018 r. obsłużyło ono 38,5 mln pasażerów, choć jest przystosowane do 28 mln – w planach jest budowa nowego terminalu, acz położenie ogranicza możliwości dalszej rozbudowy.

Źródło: Heerim Architects

Kolejne etapy inwestycji

Przedsięwzięcie rozłożono na trzy etapy. Dwa ostatnie będą kosztować 14,5 mld USD. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2040 r. Lotnisko będzie wtedy wyposażone w cztery pasy startowe i tyle samo terminali pasażerskich. Obsłuży 100 mln pasażerów i 5 mln ładunków rocznie. Według planów, rejsy międzynarodowe będą stanowić 80% wszystkich lotów. W tym czasie port lotniczy Tan Son Nhat będzie obsługiwać głównie loty krajowe.

Według władz Wietnamu nowy port lotniczy ma nie tylko zaspokoić popyt, ale także pobudzić wzrost gospodarczy (szczególnie w okresie pandemii koronawirusa) i zwiększyć bezpieczeństwo narodowe.

Świetlane perspektywy

Według Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego (IATA) wietnamski rynek lotniczy może stać się jednym z największych na świecie. W neutralnym scenariuszu ruch do 2038 r. zwiększy się do 128,8 mln pasażerów rocznie (wzrost o 178% w porównaniu do 2018 r.), a w optymistycznym nawet do 205,2 mln podróżnych. Szwedzka państwowa Agencja Kredytów Eksportowych zaproponowała stronie wietnamskiej udzielenie 2 mld USD kredytu na budowę Long Thanh International Airport oraz trzeciego terminalu na lotnisku Tan Son Nhat. W zamian oczekuje przeznaczenia jednej trzeciej tej kwoty na zakup niezbędnego sprzętu, produktów i technologii ze Szwecji.

Modernizacja portów lotniczych

Władze Wietnamu planują też modernizację innych portów lotniczych w kraju. Lotnisko Noi Bai ma zwiększyć przepustowość z 30 mln pasażerów rocznie do 100 mln. W sumie w kraju działają 22 cywilne porty lotnicze, plany rozbudowy dotyczą obiektów w regionach Lao Cai, Phu Quoc, Chu Lai i Van Don.

Przeczytaj także: Port zewnętrzny w Gdyni: jest studium wykonalności