Port zajmie powierzchnię ponad 1020 ha. Sam terminal pasażerski będzie znajdować się na terenie 23 tys. m2 i obsłuży nawet 1280 pasażerów w godzinach szczytu. Pas startowy o długości 3040 m zdolny ma być do obsługi samolotów typu Airbus A320 i Airbus A321, a na drodze znaleźć się będzie mogło jednocześnie 14 statków powietrznych. Na lotnisku będą m.in. cztery pomosty pasażerskie, trzy taśmociągi, 20 stanowisk odpraw, a także nowoczesne systemy przeciwpożarowe. Zaplanowano także systemy zbierania deszczówki oraz zasilania energią słoneczną oraz pas zieleni wzdłuż granic terenu, który ma pełnić jednocześnie funkcję bariery akustycznej.

Prace na terenie lotniska już trwają. Zakończono ponad 55% robót ziemnych i 48% na drodze startowej oraz innych nawierzchniach. Trwają przygotowania do prac nad terminalem pasażerskim oraz wieży ATC. Zaawansowanie całego projektu wynosi 27%. Wszystko ma być gotowe w marcu 2023 r.

Budowa nowego portu lotniczego jest konieczna z uwagi na duże obciążenie obecnego lotniska Rajkot. Jego przepustowość jest już na granicy, a rozbudowa niemożliwa z powodu otaczających go budynków mieszkalnych i komercyjnych.

Przeczytaj także: Najlepsze lotniska świata [2021]