Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najlepsze oferty na prace przygotowawcze dla odcinków: Łódź–Sieradz–Wrocław i Wrocław–Świdnica–Wałbrzych–granica z Czechami. Ich łączna długość przekroczy 260 km. Planowana prędkość maksymalna to 250 km/godz.
Fot. ilustr. altitudedrone/Adobe Stock
- Linie z Łodzi do Wrocławia będą liczyć sumarycznie około 200 km
- Długość trasy między Wrocławiem a granicą z Czechami przekroczy 60 km
- Prace przygotowawcze pochłoną łącznie ponad 53 mln zł
Linie planowane w przetargach
Pierwszy przetarg dotyczył nowej linii kolejowej nr 85 – Łódź–Sieradz Północny i nr 86 – Sieradz Północny–Kępno–Czernica Wrocławska–Wrocław Główny. Ich łączna długość to około 200 km. Drugi to planowane linie nr 267 i 268 (ponad 60 km): Żarów–Świdnica–Wałbrzych–granica państwa. Wykonawcy mają przygotować studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ).
Wybór oferentów
W pierwszym postępowaniu wybrano ofertę konsorcjum firm Multiconsult Polska, Arcadis, Transport Gdański i IDOM Inżynieria za 38,1 mln zł netto. Kryteria to cena (60%) i doświadczenie personelu (40%). W drugim za najkorzystniejszą uznano propozycję firmy BBF, która prace wyceniła na 15,1 mln zł netto. Tu cena miała wagę 70%, a doświadczenie personelu 30%.
Oba projekty to kontynuacja planowanej linii dużych prędkości z Warszawy Zachodniej do Łodzi Fabrycznej (umowę na prace przygotowawcze podpisano w czerwcu 2021 r.). Nowe odcinki będą jej przedłużeniem w kierunku południowo-zachodnim.
Część szprychy nr 9
Dwie trasy liczące łącznie ponad 260 km to element tzw. szprychy nr 9 łączącej Łódź z Sieradzem, Wrocławiem, Wałbrzychem i Lubawką w rejonie granicy polsko-czeskiej. Mają pełnić ważną rolę w obsłudze planowanego portu lotniczego. - Przede wszystkim jednak jest ona jedną z najbardziej oczekiwanych tras kolejowych w Polsce. Realizowana inwestycja docelowo połączy się z inwestycją przygotowywaną przez Czechów. Razem stworzymy nowe połączenie kolejowe z Pragą – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Odwołania od decyzji spółki CPK
W obu przetargach złożono odwołania, więc procedury formalne się przedłużą. Po podpisaniu kontraktów wykonawcy na przygotowanie STEŚ będą mieli odpowiednio 11 i 14 miesięcy, przy czym ze względu na konieczność przygotowania dokumentacji geologicznej i mapy do celów projektowych realizacja i rozliczenie umów mogą się przedłużyć o pięć miesięcy.
Zakres prac
W ramach STEŚ zostaną opracowane m.in. prognozy ruchu i analizy techniczne, środowiskowe oraz wielokryterialne. Powstanie też dokumentacja geologiczno-inżynierska i wspomniane mapy. W STEŚ pojawi się dokumentacja na potrzeby projektowe wraz ze wskazaniem rekomendowanego przebiegu linii kolejowej. W kolejnym etapie, po zakończeniu aktualnych zadań, będzie przygotowana dokumentacja z m.in. projektami koncepcyjnym i budowlanym.
Szybsze podróże
Według założeń pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 250 km/godz. -Po wybudowaniu „szprychy” nr 9 skróci się czas podróży z Łodzi: do Sieradza do 25 min (aktualnie 1 godz.), a do Wrocławia do 1 godz. 10 min (dziś jeździmy tą trasą 3 godz. 25 min). Z Wrocławia dojedziemy do CPK w 1 godz. 40 min, do Warszawy w 1 godz. 55 min (zamiast 3 godz. 40min), a w drugą stronę: do Wałbrzycha w 40 min (dziś jedziemy 60 min) i do Pragi w 2,5 godz. (dwa razy krócej niż obecnie) – czytamy w komunikacie.
Prace budowlane
Zgodnie z harmonogramem pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. Spółka CPK zakłada, że trasa łącząca Łódź przez CPK z Warszawą zostanie uruchomiona przed końcem 2027 r. W ramach programu inwestycyjnego w woj. łódzkim powstanie 219 km nowych linii, a 305 km zostanie zmodernizowanych. W przypadku Dolnego Śląska będzie to odpowiednio 119 km i 126 km.
Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.
Przeczytaj także: CPK: przygotowania do budowy linii kolejowej Ostrołęka–Łomża–Giżycko
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.