• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Największe gospodarki świata [2019]

Opublikowano: 10-02-2020 Źródło: MFW, inzynieria.com

Jak wynika z danych Banku Światowego, w ciągu ostatnich 20 lat średnia zamożność większości krajów świata plasuje się na podobnym poziomie, tylko w niektórych przypadkach (Brazylia) nieznacznie spada. Zainteresowanie budzi wzrost we wschodzących gospodarkach Ameryki Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie, a także w europejskich krajach rozwijających się. Mimo to za globalne bogactwo i postęp gospodarczy odpowiedzialne są przede wszystkim najbogatsze kraje świata, których produkt krajowy brutto (PKB, ang. gross domestic product, GDP) jest tak wysoki, że gwarantuje im niezmienną od lat pozycję wśród najlepiej prosperujących państw na globie. Oto największe gospodarki świata (dane przygotował Międzynarodowy Fundusz Walutowy). Na którym miejscu plasuje się Polska?


Najbogatsze państwa świata. Fot. ilustr. William Potter / Shutterstock Najbogatsze państwa świata. Fot. ilustr. William Potter / Shutterstock

10. Korea Południowa – 1,62 bln USD

Fot. crazystocker / Shutterstock Fot. crazystocker / Shutterstock

Korea Południowa bardzo długo była jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata. To miano zdobyła dzięki wieloletniemu importowi najnowszych technologii, który zaoowcował możliwością przekształcenia po latach Korei w jednego z głównego eksporterów takich technologii. Wysoką dynamikę rozwoju gospodarczego państwo to zawdzięcza rosnącej produkcji przemysłowej i ekspansji handlowej na runki globalne, a także liberalnej polityce gospodarczej. Obecnie mówi się wiele o największym od ponad dekady spadku koniunktury w Korei Południowej; mimo to kraj ten prześcignął w zestawieniu Kanadę, która w poprzednim roku zajmowała miejsce 10.

9.  Brazylia – 1,87 bln USD

Fot. zimmytws / Shutterstock Fot. zimmytws / Shutterstock

Największa gospodarka w Ameryce Południowej jest uważana za jedną z najbardziej postępowych na świecie, mogącą poważnie zagrozić krajom spoza TOP3 rankingu. Wszystko dzięki potencjałowi, jaki stwarzają bogate złoża pożądanych na całym świecie surowców, w tym ropy naftowej, gazu ziemnego, rud żelaza czy szmaragdów. Jednocześnie Brazylia inwestuje sporo w odnawialne źródła energii (OZE) – ponad 85% energii pozyskuje z własnych elektrowni wodnych. Trzecim filarem gospodarki państwa są: rolnictwo, którego bazą jest uprawa kawy, trzciny cukrowej i soi, oraz hodowla bydła. 


8. Włochy – 2,08 bln USD

Fot. marekuliasz / Shutterstock Fot. marekuliasz / Shutterstock

Jeden z czterech krajów europejskich w zestawieniu TOP10 największych gospodarek świata w ciągu ostatnich trzech dekad spadł w rankingu gospodarek świata o trzy pozycje, ale nadal znajdował się w czołówce najbogatszych państw na świecie. Teraz  powoli odbudowuje swoją pozycję, przeskakując o jedno oczko do przodu. To zasługa przede wszystkim… wina, bowiem Włosi są wciąż światowym liderem w produkcji tego trunku. Duże znaczenie odgrywa także przemysł motoryzacyjny, z eksportem pojazdów takich marek, jak: Fiat, Ferrari, Alfa Romeo i Lamborghini na czele. I – oczywiście – turystyka: do Italii każdego roku przyjeżdża ponad 50 mln turystów z całego świata. 


7. Indie – 2,72 bln USD

Fot. Wead / Shutterstock Fot. Wead / Shutterstock

Jeszcze 15 lat temu Indie znajdowały się poza pierwszą dziesiątką największych gospodarek na świecie. Postępująca od lat 90. prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw w kraju sprawiła, że indyjska gospodarka rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Eksperci uważają, że przy takiej (drugiej na świecie) gęstości zaludnienia to spore osiągnięcie. Wpływ na nie ma przede wszystkim sektor usług, które generują ponad połowę PKB. Wciąż znaczenie ma rolnictwo, które przez dekady było fundamentem gospodarki Indii, a także przemysł, głównie samochodowy, ale i tekstylny czy odzieżowy, żelaza i stali, chemiczny oraz filmowy. Indie coraz więcej inwestują także w energię odnawialną. W tym roku niestety to nie wystarczyło jednak, by utrzymać się na 6. miejscu.


6. Francja – 2,78 bln USD

Fot. Wead / Shutterstock Fot. Wead / Shutterstock

Francja podniosła się o jedno miejsce w stosunku do ubiegłorocznego rankingu gospodarek świata, co oznacza, że pożegnała się z najsłabszą od lat kondycją gospodarczą, przynajmniej w odniesieniu do innych krajów. Nadal przynależy do grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata (G8). Liczący ponad 67 mln mieszkańców kraj może pochwalić się wysoce rozwiniętym przemysłem lotniczym. Inwestuje w energetykę nuklearną i jest jednym z największych producentów oraz eksporterów żywności. Niebagatelny wpływ na bogactwo Francji ma także przemysł motoryzacyjny – to tu narodziły się takie marki jak Citroën, Peugeot czy Renault.

5. Wielka Brytania – 2,83 bln USD

Fot. Tuangtong Soraprasert / Shutterstock Fot. Tuangtong Soraprasert / Shutterstock

Zjednoczone Królestwo 5. pozycję w zestawieniu gospodarek świata utrzymuje już piąty rok z rzędu. Kluczem do tego sukcesu okazało się rolnictwo, ale duże znaczenie w państwie mają także bogate złoża węgla, gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Zdaniem specjalistów, stabilna sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii jest już jednak poważnie zagrożona. Winę za to ma ponosić przede wszystkim brexit, trudno teraz jednak szacować, na ile odbije się on na pozycji UK w zestawieniu. Eksperci zapowiadali już w zeszłym roku, iż Wielką Brytanię za rok wyprzedzi Francja, ale nie udało się to, mimo że dzieli te państwa naprawdę niewielka różnica w PKB (0,05 bln USD). 


4. Niemcy – 3,95 bln USD

Fot. Wead / Shutterstock Fot. Wead / Shutterstock

Pierwsza gospodarka w Europie swoją pozycję na podium (długo zajmowała trzecie miejsce) ustąpiła azjatyckiemu gigantowi dopiero 10 lat temu. Wciąż jednak kraj jest jednym z największych na świecie eksporterów różnych usług i towarów. Podstawowe znaczenie dla gospodarki ma przemysł (głównie sprzedaż maszyn, narzędzi i samochodów), ale ważne jest także rolnictwo (Niemcy to globalny lider w produkcji piwa i chmielu) oraz przemysł rafineryjny i energetyczny. 


3. Japonia – 4,97 bln USD

Fot. Tuangtong Soraprasert / Shutterstock Fot. Tuangtong Soraprasert / Shutterstock

Niemal niezachwiana od lat pozycja Japonii w gronie najbogatszych państw (kilka lat temu musiała „jedynie” oddać drugie miejsce Chinom) to zasługa przede wszystkim wysoko rozwiniętego przemysłu, głównie elektromaszynowego. Ale na świecie Kraj Kwitnącej Wiśni znany jest głównie z produkcji i eksportu samochodów osobowych. Honda, Mitsubishi, Mazda, Nissan, Suzuki czy Toyota to marki, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Coraz większe znaczenie ma także przemysł elektroniczny związany z nowymi technologiami. Ten sektor gospodarki daje zatrudnienie ogromnej liczbie Japończyków.


2. Chiny – 13,37 bln USD

Fot. crazystocker / Shutterstock Fot. crazystocker / Shutterstock

Ogromna różnica w poziomie rocznego produktu krajowego brutto pomiędzy Chinami a Japonią i innymi krajami z TOP10 najbogatszych państw świata to wynik głównie importu surowców mineralnych, których złoża licznie występują na terytorium Chin. Kraj zajmuje pierwsze miejsce na świecie w wydobyciu węgla kamiennego, wiele pozyskuje się tu też ropy naftowej i gazu ziemnego. Od kilku lat intensywnie rozwija się także chiński handel zagraniczny. Państwo eksportuje głównie wyroby przemysłowe, takie jak tekstylia, artykuły sportowe i zabawki, ale także maszyny czy środki transportu. Na szeroką skalę inwestuje też w energię odnawialną. Liczba mieszkańców Chińskiej Republiki Ludowej oscyluje dziś wokół 1,4 mld osób, co niezmiennie czyni kraj najludniejszym na świecie.


1. USA – 20,58 bln USD

Fot. Gayvoronskaya_Yana / Shutterstock Fot. Gayvoronskaya_Yana / Shutterstock

Światowa potęga gospodarcza swoją pozycję utrzymuje nieprzerwanie od dekad, pozostawiając daleko w tyle nie tylko kraje z pierwszej dziesiątki najbogatszych państw na świecie, ale nawet dynamicznie rozwijające się Chiny. Korzenie amerykańskiej gospodarki znajdują się w rolnictwie, które niemal do połowy XX w. było jej siłą (do dziś Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem żywności). Później nastąpił intensywny rozwój przemysłu samochodowego, naftowego oraz stalowego, Ameryka szybko zwróciła się także w stronę finansów, elektroniki i nowych technologii. Ogromny obszar kraju umożliwia wydobycie surowców na szeroką skalę. Na terenie USA znajdują się bogate złoża złota, ropy naftowej i gazu ziemnego. Kraj od dziesięcioleci inwestuje też w motoryzację (tu powstały choćby takie koncerny jak General Motors czy Ford) i lotnictwo. Budżet zasilają mocno wpływy z turystyki – USA to jeden z trzech (obok Francji i Hiszpanii) najchętniej odwiedzanych państw świata. 

Polska, pod względem PKB, zajmuje w rankingu 22. miejsce. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje, iż roczny produkt krajowy brutto wynosi u nas 0,59 bln USD: trzy razy mniej niż w Rosji, ale o 0,03 bln USD więcej niż w Szwecji.

Największe gospodarki świata do miejsca 25.

  Pozycja  Kraj

 PKB

[w bln USD] 

 1.  
 Kanada 

1.71

 1.  
 Rosja 1,66
 1.  
Hiszpania 1,43
 1.  
Australia 1,42
 1.  
Meksyk 1,22
 1.  
Indonezja 1,02
 1.  
Niderlandy 0,91
 1.  
Arabia Saudyjska 0,79
 1.  
Turcja 0,77
 1.  
Szwajcaria 0,71
 1.  
Tajlandia 0,59
 1.  
Polska 0,59
 1.  
Szwecja 0,56
 1.  
Belgia 0,53
 1.  
 Argentyna 0,52

 

Zobacz także: Największe gospodarki Europy [2018]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia