Nowoczesny wielofunkcyjny obiekt powstanie w Młodym Mieście w Gdańsku. Wydano już pozwolenie na budowę zaprojektowaną przez prof. Rainera Mahlamäkiego z Finlandii, w Polsce znanego z projektu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Biurowiec: widok z placu przed ECS. Wizualizacja: YIT
- Kompleks budowlany stanie na działce o powierzchni 1,5 ha
- Powierzchnia użytkowa biurowca wyniesie 23 tys. m2
- Zaplanowano 243 mieszkania i 156 mikroapartamentów
Dynamiczna bryła, historyczny charakter
Kompleks biurowo-mieszkaniowy powstanie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Charakteryzuje go dynamiczna bryła, nawiązująca do historycznego charakteru miejsca. Rainer Mahlamäki, który jest autorem projektu, to współzałożyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pracowni architektonicznych – Lahdelma&Mahlamäki Architects. Najważniejsze projekty zespołu to, poza muzeum w Polsce, Fińskie Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen oraz Fińskie Centrum Natury Haltia w Espoo.
Budynek biurowy. Widok w kierunku ECS. Wizualizacja: YIT
Dziedzictwo przemysłowe
Podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska – mówi prof. Rainer Mahlamäki, główny architekt projektu. Nowe budynki zaoferują nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym Stoczni Gdańskiej. Z apartamentów roztaczać się będą wyjątkowe, panoramiczne widoki na ten niezwykły krajobraz kulturowy – dodaje.
Źródło: Rainer Mahlamäki
Ponad 40 tys. m2 powierzchni użytkowej
Wielofunkcyjny kompleks wybuduje fiński deweloper YIT. Obiekt stanie na działce o powierzchni 1,5 ha, w otoczeniu ulic Nowomiejskiej, Popiełuszki i Jaracza. Jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie 40,5 tys. m2 i pomieści 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący najemcom 23 tys. m2. Partery budynków przeznaczono na lokale handlowo-usługowe. Dopełnieniem kompleksu będą atrakcyjne przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT „More Life in Yards” – tak, aby odpowiadały na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Prace budowlane rozpoczną się w II połowie 2021 r.
Fiński deweloper
Wierzymy, że ta inwestycja będzie naszą wizytówką, swoistym przywitaniem z Gdańskiem. Z tego względu do współpracy zaprosiliśmy jednego z najlepszych fińskich architektów. Prof. Rainer Mahlamäki, znany ze swojej wrażliwości na aspekty historyczne i kulturowe, stworzył projekt na światowym poziomie. Mamy nadzieję, że będzie on wyznaczał standardy rozwoju tkanki miejskiej Młodego Miasta – mówi Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce.
Kompleks biurowo-mieszkaniowy. Oś widokowa w kierunku północnym. Wizualizacja: YIT
Współpraca z polskimi architektami
Autor projektu współpracował z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem biura LATERGRUPA ARCHITEKCI sp. z o.o. oraz architektem Piotrem Chwazikiem z GCK sp. z o.o. sp. k. Skoncentrowano sią na detalach, które znalazły odzwierciedlenie w układzie brył poszczególnych budynków oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm.
Źródło: Rainer Mahlamäki
Wkomponowany w otoczenie
Zachowane zostały historyczne osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności oraz Stare Miasto. Dzięki temu, a także dzięki dostępnym dla każdego placom miejskim, cały obiekt idealnie wkomponuje się w otoczenie i stanie się jego naturalnym elementem. Dodatkowo, od strony północnej wyeksponowany został widok na żurawie stoczniowe – informuje YIT.
Układ przestrzenny. Źródło: YIT
Nowoczesne standardy
Do budowy zostaną wykorzystane przede wszystkim cegła i szkło. Dodatkiem będą stal i aluminium. W budynkach zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi. W projekcie przewidziano rozwiązania wodo- i energooszczędne. Biurowiec powstanie w oparciu o standardy certyfikacji BREEAM.
Przeczytaj także: Najgęściej zaludnione miasta świata – ranking
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.