Dziś, 4 marca 2021 r., obchodzimy drugi Światowy Dzień Inżyniera. To inicjatywa Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (WFEO – ang. World Federation of Engineering Organisations). Dlaczego 4 marca? Ponieważ to rocznica założenia Federacji w 1968 r.
Fot. Freedomz/Adobe Stock
Wśród Polaków nigdy nie brakowało wybitnych inżynierów. Jak np. Gabriel Narutowicz – hydrotechnik, profesor Politechniki w Zurychu, pierwszy prezydent RP. W historię m.in. światowego mostownictwa mocno wpisał się Rudolf Modrzejewski – pionier w budownictwie przepraw wiszących. Był odpowiedzialny za budowę około 40 mostów przecinających największe rzeki w Ameryce Północnej. Jego wychowankiem był Joseph B. (twórca mostu Golden Gate w San Francisco).
Dobrze znany na świecie jest też choćby Ernest Malinowski. Dzieło jego życia to linia kolejowa w peruwiańskich Andach – z 63 tunelami oraz kilkudziesięcioma mostami i wiaduktami.
Ze względu na pandemię, w tym roku światowe obchody Dnia Inżyniera organizowane są online, z Paryża. Z kolei za polskie uroczystości (konferencja online) odpowiadają Politechnika Śląska oraz Naczelna Organizacja Techniczna. Tegoroczne hasło to „Inżynieria na rzecz zdrowej planety”.
Przeczytaj także: Most wybudowany przez słynnego Polaka ma ponad 80 lat
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.