Gdańsk Wrzeszcz to jeden z najważniejszych dworców w Polsce pod względem liczby obsługiwanych podróżnych – to 9 mln pasażerów rocznie. PKP podpisały umowę na jego przebudowę. Obiekt zyska m.in. zielony dach, ma być komfortowy i proekologiczny.
Wizualizacja dworca. Źródło: PKP
- Pierwszy budynek dworca otwarto w 1870 r.
- W ramach przebudowy pojawi się elewacja ze szkła i stali
- Zaplanowano montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych
Przebudowa po latach
Pierwszy budynek dworca Gdańsk Wrzeszcz oddano do użytku w 1870 r. Dostosowano go do wielkości miejscowości, która na przełomie XIX i XX w. zaczęła się rozwijać. Plany jego rozbudowy w latach międzywojennych zarzucono, a nowy obiekt pojawił się dopiero w 1952 r. Później kilkukrotnie go przebudowywano. Teraz ma zyskać nowoczesny charakter, najbardziej zmieni się jego wygląd zewnętrzny. Jedna spójna bryła zastąpi rozproszone dobudówki, a elewacja zostanie wykonana ze szkła i stali – podkreśli nowoczesność i nieco industrialny charakter budowli.
Reprezentacyjne wejście
Wejście do strefy obsługi podróżnych stanie się najbardziej reprezentacyjną częścią obiektu, dzięki wielkoformatowemu przeszkleniu. Podobne zmiany czekają wejście prowadzące bezpośrednio do tunelu na perony. Iluminacja zaakcentuje właśnie te elementy i podświetli pnącza, które pojawią się na elewacji od strony peronów.
Zieleń i czysta energia
Niemal 400 m2 zajmie zieleń na dachu – bioaktywna powierzchnia zostanie wykonana z gotowych mat wegetacyjnych, składających się z mchów, rozchodników i ziół. Takie rośliny mają małe wymagania i są odporne na suszę. W okresach bezdeszczowych będą nawadniane za pomocą umieszczonych w ziemi linii kroplujących zasilanych z podziemnych zbiorników retencyjnych, gdzie gromadzona będzie deszczówka. Również na dach przewidziano 28 paneli fotowoltaicznych wytwarzających zieloną energię elektryczną. Ogrzewanie zapewnią pompy ciepła, lepszą izolację termomodernizacja (materiały o niskim współczynniku przenikalności cieplnej), a efektywność energetyczną energooszczędne oświetlenie z automatyką sterującą.
Przestronne wnętrze
Przestrzeń obsługi podróżnych zaplanowano w przestronnym holu z poczekalnią, kasami biletowymi i dwoma lokalami handlowymi. Standardowo znajdą się w nim ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów uzupełnione przez nowoczesny system informacji głos. Dopełnieniem będą grafiki przedstawiające wygląd dworca na przestrzeni ponad 150 lat umieszczone na szklanych panelach na jednej ze ścian holu. Na perony będzie można wejść bezpośrednio przez wejście pośrodku bryły dworca. Przy zejściu do tunelu prowadzącego na perony znajdą się toalety i trzy lokale handlowo-usługowe.
Współczesny standard
Przewidziano też ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, jak ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a, tablice dotykowe z planem dworca i jego otoczenia. Urządzenia przy kasach biletowych wzmocnią sygnał w aparatach słuchowych. Zostaną zainstalowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa, nad działaniami urządzeń i optymalizacją zużycia me będzie czuwał system BMS (ang. Building Management System). W otoczeniu dworca pojawią się chodniki, a przy wejściu głównym stojaki na rowery.
Otwarcie pod koniec 2023 r.
Przebudowa będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Inwestycja za 13,2 mln zł brutto uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt wykonała pracownia TPF, roboty budowlane przeprowadzi firma TYM-BUD Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski.
Projekt przebudowy obiektu przygotowała pracownia TPF, a wykonawcą prac budowlanych jest firma TYM-BUD Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski. Dworzec ma zostać otwarty pod koniec 2023 r.
Przeczytaj także: Warszawa Zachodnia: rusza kolejny etap prac
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.