Do końca 2021 r. zostanie zrealizowana rewitalizacja Ratusza Oruńskiego w Gdańsku. Powstanie miejsce dla lokalnej społeczności służące działalności społecznej i kulturowej.
Fasada Ratusza Oruńskiego po rewitalizacji. Fot. D. Paszliński/gdansk.pl
- Neogotycki gmach z 1867 r. ma służyć dorosłym oraz dzieciom
- We wnętrzu wybudowano windę
- Przeprowadzono prace konserwacyjne elewacji
Ratusz z XIX w.
Ratusz pochodzi z 1867 r., został zbudowany w stylu neogotyckim. Na frontowej, ceglanej elewacji umieszczono płaskorzeźby Temidy i Demeter, patronek sprawiedliwości i urodzaju. Do końca II wojny światowej mieściła się tu siedziba urzędu miejskiego, później urzędu stanu cywilnego, a następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji.
W pracach renowacyjnych uwzględniono przebudowę dachu i budowę antresoli na poddaszu. Przebudowano też przyłącza do sieci infrastruktury, izolację ścian fundamentowych, stropów, wykonano remont i odbudowę więźby dachowej z dociepleniem, ułożono instalacje wewnętrzne. Zamontowano windę, co wymagało zbudowania jej szybu. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, przeprowadzono prace konserwatorskie przy elewacji, a także zagospodarowano teren wokół dawnego ratusza.
Ratusz Oruński. Fot. D. Paszliński/gdansk.pl
Miejsce dla działalności społecznej
Po zakończeniu prac do odnowionego obiektu wprowadzi się Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Zostanie też utworzona siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech – Lipce. Przy ul. Gościnnej 1 powstanie mediateka z wypożyczalnią książek, filmów i płyt, a także strefą gier konsolowych i planszowych.
Ratusz Oruński przechodzi metamorfozę, widać już bardzo dużą zmianę. Mam nadzieję, że za pół roku będzie nam dane przywitać tutaj różne organizacje, które będą gospodarzami tego miejsca dla Oruni, dla oruńskiej społeczności. Wierzę, że po rewitalizacji będzie to miejsce tętniące życiem, w którym miło spędzać będą czas zarówno mali, jak i więksi mieszkańcy dzielnicy – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Ratusz Oruński będzie gotowy pod koniec 2021 r. Koszt rewitalizacji wynosi około 5,9 mln zł.
Fot. D. Paszliński/gdansk.pl
Rewitalizacje w Gdańsku
Rewitalizacje są prowadzone w czterech dzielnicach. Dzięki nim w odnawianych budynkach znajdują swoje miejsce ośrodki wsparcia, jak Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin na Dolnym Mieście czy Centrum Reduta na Dolnym Mieście oraz Youth Point w Nowym Porcie i Gościnna Przystań na Oruni. Starsze osoby mogą skorzystać z w Centrum Wsparcia Seniora na Biskupiej Górce.
Program Rewitalizacji współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020. Rewitalizowane są: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.
Przeczytaj także: Czy Bytom uratuje niszczejącą zabytkową Elektrociepłownię Szombierki?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.