• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: III linia metra – jest już koncepcja pierwszego odcinka

Opublikowano: 13-05-2022 Źródło: UMS Warszawy

Jest już projekt koncepcyjny pierwszego odcinka III linii metra w Warszawie. Zaplanowano m.in. roślinność na zadaszeniach wyjść i powtarzalne elementy architektury obniżające koszty budowy. Trwają prace przedprojektowe, wkrótce rozpocznie się ustalanie stref wpływu obiektów metra na budynki i oceny ich stanu technicznego.


Wizualizacja stacji III linii metra. Źródło: ILF Consulting Engineers Polska Wizualizacja stacji III linii metra. Źródło: ILF Consulting Engineers Polska
  • Przetarg na realizację III linii metra w Warszawie będzie ogłoszony w 2023 r.
  • Projekt wskazuje dokładne lokalizacje stacji
  • Nacisk położono na maksymalne ograniczenie kosztów

Całość prac projektowych zakończy się w połowie 2023 r., by jeszcze w II kwartale ogłosić przetarg na realizację pierwszego odcinka III linii metra w Warszawie.

Linia będzie projektowana w duchu najnowszych rozwiązań proekologicznych przy możliwie maksymalnym obniżeniu kosztów. Nacisk zostanie położony na jakość w najbliższym otoczeniu stacji – będzie dużo stojaków rowerowych, a przeszklenia wiat będą jak najmniej ingerowały w zabytkowe otoczenie stacji – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.


Raport będzie podstawą do ogłoszenie przetargu na III linię metra

W ramach pierwszego etapu „Prac przedprojektowych Praga – III linia metra wraz ze stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka w Warszawie” projektanci mieli dopracować wybrany w ubiegłym roku wariant przebiegu linii M3 na Gocław. Ich zadaniem było także stworzenie dokumentacji umożliwiającej ogłoszenie przetargu na budowę (to m.in. analiza hydrogeologiczna, ustalenie strefy wpływu obiektów metra na budynki, a także ocena ich stanu). Jest wstępny raport.

Źródło: ILF Consulting Engineers Polska Źródło: ILF Consulting Engineers Polska

Linia metra o długości 8,1 km zacznie się na stacji Stadion Narodowy. W pierwszym etapie zaplanowano sześć takich obiektów: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Powstanie też odgałęzienie do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce.

Inwentaryzacja i ocena stanu technicznego budynków

Dokument ustala lokalizację stacji, co umożliwia przejście do ich inwentaryzacji i oceny stanu technicznego budowli w otoczeniu. Na tej podstawie powstanie program funkcjonalno-użytkowy konieczny do ogłoszenia postępowania w formule „projektuj i buduj”. Raport wskazuje, że planowana III linia metra nie koliduje z innymi miejskimi inwestycjami (np. obwodnica śródmiejska, przebudowa okolic Dworca Wschodniego).

Źródło: ILF Consulting Engineers Polska Źródło: ILF Consulting Engineers Polska

Lokalizacje stacji oraz wyjść z nich zostały doprecyzowane. Przewidziano sześć obiektów – dwa węzłowe i cztery poboczne. Będą miały od trzech do czterech kondygnacji podziemnych, a na powierzchni jedną. W zależności od lokalizacji zaplanowano od dwóch lub trzech do nawet sześciu wejść.

Planowanie kolejnych linii metra

Miasto prowadzi intensywne prace koncepcyjne dotyczące kolejnych linii i docelowego układu metra w stolicy. Eksperci w „Studium rozwoju systemu metra w Warszawie” szacują koszty i korzyści różnych wariantów, co pozwoli na wybór przebiegu dalszego odcinka M3, a także kolejnych linii i ustalenie docelowego kształtu sieci metra w Warszawie – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Czy w czasie zagrożenia da się bezpiecznie opuścić metro? Testy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!