Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) podpisał umowę na wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową „Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. Rozwiązanie pozwoli na cyfrowe odzwierciedlenie mapy istniejących fizycznie obiektów.
Port Gdynia wdraża technologię cyfrowego bliźniaka. Fot. WrightStudio/Adobe Stock
- Każdy realny obiekt będzie miał cyfrowe odzwierciedlenie
- Będzie też połączony z pełną dokumentacją z danymi od powstania do zakończenia eksploatacji
- Cyfrowy bliźniak usprawni planowanie, analizy i zapewni centralizację danych
Rzeczywistość oddana cyfrowo
Platforma, zbudowana zgodnie z koncepcją digital twin (cyfrowy bliźniak) i wykorzystująca metodykę BIM (ang. Building Information Modeling) jest cyfrowym odzwierciedleniem obiektów istniejących w świecie rzeczywistym. W jednym środowisku integruje dane geograficzne GIS, także hydrograficzne, danymi przestrzennymi BIM.
Bliźniaczy system portowy pozwoli na, jak informuje ZMPG, cyfrową reprezentację aktualnych, historycznych i przyszłych konfiguracji zasobów infrastruktury portowej wraz z powiązanymi informacjami o ich kondycji i wydajności. Platforma umożliwia pokazanie danych w perspektywie płaskiej lub trójwymiarowej oraz daje możliwość zintegrowania danych przestrzennych z istniejącą dokumentacją cyfrową (zdigitalizowane dokumenty techniczne) dla pojedynczego elementu, obiektu lub projektu (zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu).
Źródło: ZMPG
Dokumentacja każdego obiektu
Poza odwzorowaniem cyfrowym, obiekt są połączone np. z dokumentacją techniczną z wewnętrznych i zewnętrznych źródeł danych. W ten sposób można łatwiej i efektywniej zarządzać infrastrukturą portową czy jej eksploatacją. Co więcej wszelkie potrzebne dane są wprowadzane, aktualizowane przez cały cykl życia obiektów, od ich koncepcji i projektowania przez realizację po eksploatację i utrzymanie. Przechowywana jest ich historia z uwzględnieniem np. okresowych przeglądów stanów technicznych, zdarzeń czy remontów. Bliźniak cyfrowy odzwierciedla książki obiektów budowlanych.
Źródło: ZMPG
Dane bezpieczne w chmurze
Informacją zarządza centralne repozytorium danych (ang. Common Data Environment – CDE). Obraz całości infrastruktury i dokumentacji w jednym miejscu pozwoli podjąć „w porę” działania zapobiegające awariom – np. aktualna i archiwalna wizualizacja dna przy nabrzeżach ułatwi wychwycenie powstawania wypłyceń lub przegłębień – czytamy w komunikacie.
Platforma wykorzystuje rozwiązania chmury (technologii przechowywania i przetwarzania danych), a wielopoziomowe zabezpieczenia zapewniają stopień bezpieczeństwa danych taki, jak w bankach. Można ją też rozbudowywać.
„Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia” umożliwi sprawne planowanie, analizy, centralizację danych, a aplikacja mobilna zapewni zdalny dostęp do danych, co ułatwi i przyspieszy realizacji zadań w porcie – podsumowuje Jacek Sadaj, prezes ZMPG.
Wdrożeniem zajmuje się konsorcjum firm HydroBIM, Stowarzyszenie BIM oraz Skan 3D Szymon Bloch.
Przeczytaj także: Programiści mają rozwiązanie, które pomoże przy wdrożeniu Dyrektywy Wodnej 2020/2184
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.