Partnerzy portalu

Top 5 artykułów tygodnia na inzynieria.com

Opublikowano: 22-10-2022 Źródło: inzynieria.com

W minionym tygodniu pojawiały się informacje dotyczące kluczowych zdarzeń w ramach planowanych czy realizowanych już inwestycji, ale nie brakowało też doniesień dotyczących kłopotów, z jakimi firmy borykają się w związku z wysoką inflacją czy rosnącymi cenami energii. A co was najbardziej zainteresowało w tym tygodniu? Zobaczcie Top 5 artykułów na inzynieria.com.


Źródło: gustavofrazao/Adobe Stock Źródło: gustavofrazao/Adobe Stock
  1. Kraków schodzi pod ziemię

Kraków przygotowuje się do budowy tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej, które mają stanowić przedłużenie otwartej niedawno Trasy Łagiewnickiej. W poniedziałek rozpoczęły się konsultacje społeczne w związku z proponowanymi wariantami obu dróg. Główna przeszkoda dla Trasy Zwierzynieckiej to Wzgórze Św. Bronisławy, na którym wznosi się kopiec Kościuszki. W przypadku budowy Trasy Pychowickiej kluczowe jest pokonanie Wisły. Oba tunele mają zbudować maszyny TBM.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Kraków. Trasy Zwierzyniecka i Pychowicka. Oto wszystkie tunele

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock


  1. Polska energetyka zaczyna wkraczać na Morze Bałtyckie

Inwestycja polegająca na budowie morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, czyli służącej wyprowadzeniu mocy z obiektów. Wkrótce rozpoczną się prace mające na celu uzyskanie pozwoleń na budowę. Baltica 3 powinna zacząć działać w 2026 r., a Baltica 2 w 2027 r.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Morska farma wiatrowa Baltica – jest decyzja środowiskowa

Fot. ilustr. Bphoto/Adobe Stock  Fot. ilustr. Bphoto/Adobe Stock


  1. Bezwykopowe wyzwanie w Australii

Wzgórza Dandenong w aglomeracji Melbourne w Australii od lat nie były skanalizowane. W okolicy znajduje się park narodowy, a ukształtowanie terenu i warunku gruntowe uniemożliwiały budowę sieci kanalizacyjnej w sposób tradycyjny. Stało się to możliwe dzięki metodom bezwykopowym.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Australia – w okolicach Melbourne powstaje 91 km sieci kanalizacyjnej

Fot. Melbourne Pipelines Fot. Melbourne Pipelines


  1. Wysokie ceny energii mocno uderzyły w branżę wod-kan

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej spore kłopoty mają spółki zajmujące się dostawami wody i odprowadzaniem ścieków. Śremskie Wodociągi postanowiły dokonać optymalizacji pracy urządzeń. Przedsiębiorstwo wyjaśniło, że być może uchroni to mieszkańców przed, jeśli sytuacja gospodarcza się nie unormuje, późniejszymi, „planowymi” przerwami w dostawach wody.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Cena energii a przerwy w dostawach wody. Śremskie Wodociągi reagują

Fot. Andrey Kuzmin/Adobe Stock Fot. Andrey Kuzmin/Adobe Stock


  1. Budowa nabrzeży w Porcie Świnoujście

Za mniej więcej dwa i pół roku Port Świnoujście będzie mieć pierwszy na polskim wybrzeżu terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Kluczową rolę będą pełnić dwa długie na 485 m nabrzeża (14,5 m głębokości dopuszczalnej; 12,5 m technicznej; 50 kN/m2 nośności), które zostaną wysunięte 25 m w stronę wody.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Nabrzeża, place składowe, czyli budowa terminala w Świnoujściu

Fot. Colorful Soul/Adobe Stock Fot. Colorful Soul/Adobe Stock

Przeczytaj także: Największe lotniska w Polsce [RANKING]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia