• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

TOP 3 – rankingi na portalu inzynieria.com w 2022 r.

Opublikowano: 04-01-2023 Źródło: inzynieria.com

2022 r. to czas burzliwych wydarzeń i zmian w Polsce i na świecie. Kryzys energetyczny i wysokie ceny paliw wywołały rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, rosną inwestycje nie tylko największych producentów zielonej energii, ale także firm i osób prywatnych. Wrocław stał się miastem większym od Łodzi, a według ONZ w 2030 r. już 27% światowej populacji będzie żyć w miastach liczących co najmniej 1 mln mieszkańców. Prezentujemy trzy najpopularniejsze w 2022 r. rankingi.


Źródło: gustavofrazao/Adobe Stock Źródło: gustavofrazao/Adobe Stock
  1. Kto produkuje najwięcej zielonej energii na świecie?

Fot. mimadeo/Adobe Stock Fot. mimadeo/Adobe Stock

Dwa państwa na świecie produkują połowę czystej energii. Rosnące moce odnawialnych źródeł energii doprowadziły w 2021 r. do wzrostu produkcji o 16,5% (prawie 3660 TWh). Drożejące paliwa kopalne i zeszłoroczna agresja Rosji na Ukrainę to kolejne to kolejne impulsy do zwiększania takich inwestycji. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) postęp dokonuje się przede wszystkim dzięki działaniom Chin, Unii Europejskiej (UE), Stanów Zjednoczonych i Indii.

►Kliknij i przeczytaj ranking: Kto produkuje najwięcej zielonej energii na świecie? TOP 30

  1. Największe miasta w Polsce

Fot. Mike Mareen/Adobe Stock Fot. Mike Mareen/Adobe Stock

Ze względu na wysokie ceny energii, inflację i wojnę na Ukrainie, polskie miasta borykają się z problemami ograniczonych budżetów na inwestycje oraz spadkiem liczby mieszkańców. Z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 wynika, że na 37 miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, tylko w ośmiu doszło do wzrostu liczby ludności. Pięć z nich znajduje się w pierwszej 10 rankingu. A Wrocław zepchnął Łódź z podium.

►Kliknij i przeczytaj ranking: Największe miasta w Polsce 2022 – ranking

  1. Największe miasta świata

Fot. beeboys/Adobe Stock Fot. beeboys/Adobe Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że w 2030 r. aż 27% ludności świata będzie żyć w miastach mających przynajmniej 1 mln mieszkańców. A w tych o populacji powyżej 10 mln będzie ich łącznie 730 mln. Większość światowych metropolii odnotowuje stały wzrost zaludnienia. Pierwsza trójka pozostaje bez zmian, a w pierwszej dziesiątce nie miast europejskich.

►Kliknij i przeczytaj ranking: Największe miasta świata – ranking 2022

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!