• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Otwarto luksusowy terminal na lotnisku Abu Zabi. Sześć lat opóźnienia

Opublikowano: 07-11-2023 Źródło: onemileatatime.com, Abu Dhabi International Airport, adairports.ae

Otwarto terminal na międzynarodowym lotnisku Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Za 3 mld dol. i z sześcioletnim opóźnieniem. Ale i tak wszyscy są zachwyceni. Ma 742 tys. m kw. powierzchni, przyjmie do 45 mln pasażerów rocznie, będzie obsługiwać 79 samolotów jednocześnie.


Terminal A na lotnisku Abu Zabi. Fot. adairports.ae Terminal A na lotnisku Abu Zabi. Fot. adairports.ae
  • Z terminalu będzie latać 28 linii lotniczych do 117 lotnisk
  • W obiekcie znajduje się instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 MW
  • 90% stali do budowy obiektu pochodziło z recyklingu

Otwarcie terminalu na lotnisku planowano na 2017 r.

Budowę terminalu A na lotnisku Abu Zabi rozpoczęto w 2012 r. Miał być otwarty w 2017 r., potem w 2019 r. (jak informuje portal onemileatatime.com, zaawansowanie prac rzekomo wynosiło 98%), a ostatecznie oddano go do użytku 1 listopada 2023 r. Dwa lata wcześniej był niemal gotowy, ale operator portu lotniczego zerwał umowę z generalnym wykonawcą. Nieczynny jeszcze obiekt pojawił się nawet w ostatnim z serii filmów Mission: Impossible. Budowa pochłonęła 3 mld dol.

Terminal A może przyjąć 45 mln pasażerów rocznie (11 tys. podróżnych na godzinę) i obsłużyć 79 samolotów jednocześnie. Przepustowość jego poprzednika wynosiła 15,5 mln osób na rok.

Fot. adairports.ae Fot. adairports.ae


Innowacyjne rozwiązania ekologiczne

Na dachu parkingu zastosowano innowacyjne rozwiązania solarne, 7540 paneli fotowoltaicznych ma moc 3 MW, co daje oszczędność emisji CO2 na poziomie 5300 ton rocznie. Zadbano o oszczędność wody (45% w stosunku do wartości benchmarkowych Estidamy, metodologii zrównoważonego budownictwa), ponad 70% roślin to gatunki rodzime odporne na susze i zasolenie. 90% stali pochodziło z recyklingu. 82% drewna zakupiono u certyfikowanych pod kątem zrównoważonego rozwoju dostawców.

Fot. adairports.ae Fot. adairports.ae

Terminal dla 28 linii lotniczych

Terminal po osiągnięciu pełnej operacyjności (14 listopada) będzie obsługiwać 28 linii lotniczych (to m.in. Etihad Airways, Air Arabia Abu Dhabi, Wizz Air Abu Dhabi) latających do 117 lotnisk. Przed otwarciem obiektu 11 tys. wolontariuszy testowało jego działanie, procedury i poziom obsługi z odprawą, kontrolą bezpieczeństwa, przejściem przez bramki po wejście na pokład samolotu. Pierwszy odlot z terminalu przeprowadzono na dzień przed otwarciem. Był to rejs linii Etihad.

Fot. adairports.ae Fot. adairports.ae

Luksus i cyfryzacja

Powierzchnia handlowa zajmuje 35 tys. m2. Znajdują się na niej 163 sklepy i punkty gastronomiczne. Przeważają marki luksusowe, jak Gucci, Yves Saint Laurent czy Ferragamo. Restauracja Todd English oferuje dania kuchni z całego świata. Są tu placówki spa i kosmetyczne, hotel oferuje 138 sypialni z salonami na świeżym powietrzu. Terminal A jest pierwszym na świecie z biometrycznymi punktami dotykowymi. W pierwszym etapie służą do szybkiego nadania bagażu, przejścia przez e-bramki i wejścia na pokład. Później zostaną wprowadzone rozwiązania rozpoznawania twarzy dla skrócenia czasu oczekiwania. System obsługi bagażu może przetransportować 19 200 sztuk na godzinę.

Źródło: adairports.ae Źródło: adairports.ae

Największe centrum sztuki na Bliskim Wschodzie

W budynku znajdują się cztery tematyczne pomosty inspirowane krajobrazem pustyni, morza, miasta i oaz Abu Zabi. Na lotnisku jest też Sana Al Nour, największe na Bliskim Wschodzie centrum sztuki. Hiperboloidalny obiekt ma 22 m wysokości i średnicę 30 m. Jest zawieszony pod dachem.

Terminal A należy do największych na świecie takich obiektów. To centrum turystyki, biznesu i rozrywki.

Przeczytaj także: Wybrano inwestora strategicznego lotniska CPK

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!