Partnerzy portalu

Warszawa. II linia metra – nowe odkrycie archeologiczne [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 17-01-2024 Źródło: UM Warszawa

W Warszawie na budowie odcinka II linia metra, w miejscu przyszłej stacji Lazurowa, natknięto się na kości, jak wynika ze wstępnych ustaleń, konia lub kilku koni.


Fot. UM Warszawa Fot. UM Warszawa

Na głębokości 1 m znaleziono 11 dużych i kilka mniejszych fragmentów kości długich i łopatka. Zwierzę lub zwierzęta żyły od 150 do nawet 500 lat temuWstępne oględziny prowadzono na miejscu, potem znalezisko przetransportowano do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Fot. UM Warszawa Fot. UM Warszawa

W ramach szczegółowych badań archeologowie będą ustalać m.in., czy konie wykorzystywano konie jako pociągowe, czy np. służyły żołnierzom do jazdy wierzchem. Sprawdzą też, jakiej wielkości były to zwierzęta, postarają się ustalić ich rasę.

Fot. UM Warszawa Fot. UM Warszawa

Metro w Warszawie

Rozbudowa II linii metra w Warszawie już wcześniej przyniosła kilka cennych odkryć. Na terenie dzisiejszej stacji Płocka odkopano kilka kości samicy prehistorycznego słonia leśnego (kopię fragmentów szkieletu można oglądać w gablocie na antresoli stacji). Na stacji Bródno, na głębokości około 15 m, odkryto czaszkę prażubra, a podczas budowy stacji Zacisze pochodzący sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat kawałek żuchwy mamuta.


Niedawno w miejscu przyszłej stacji techniczno-postojowej (STP) Karolin natknięto się na pomieszczenia z przełomu XIX i XX w.

Warszawa. II linia metra w stolicy

W ramach obecnie prowadzonego kontraktu powstanie odcinek o długości niemal 4 km z trzema stacjami (Lazurowa, Karolin, Chrzanów), a także STP Karolin. Trwają przygotowania do drążenia tuneli, wzmacniany jest grunt, realizowany wykop podstropowy na stacji Karolin. Wszystko ma być gotowe w październiku 2025 r.

Przeczytaj także: Warszawa. Krok do budowy III linii metra

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!