Tuż przed rozpoczęciem robót budowlanych musi zapaść decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) planuje, że w tym roku złożone zostaną 42 wnioski o tego typu zgody, obejmujące fragmenty dróg krajowych o sumarycznej długości 470 km. Ponadto spodziewa się, że – także odnośnie bieżącego roku – otrzyma 27 zgód (305 km), z czego osiem (102 km) do końca czerwca.

W 2022 r. złożonych wniosków ma być jeszcze więcej – 57 (łącznie 730 km). Także większa ma być liczba otrzymanych zgód – 48 (prawie 600 km).


Decyzje ZRID zapadają bezpośrednio przed początkiem robót w terenie. Na wcześniejszym etapie inwestycji biura projektowe zajmują się opracowaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). W ostatnim czasie GDDKiA łączy te zamówienia z przygotowaniem elementów koncepcji programowej (STEŚ-R). Finałem tych prac jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU), nazywanej też decyzją środowiskową. Obecnie Dyrekcja czeka na wydanie DŚU dla odcinków o łącznej długości 547 km. Ponadto przewiduje, że w tym roku złożonych będzie 35 wniosków o wydanie decyzji środowiskowej.

W ostatnich dniach doszło do spotkania online osób z GDDKiA z przedstawicielami m.in. firm projektowych i organizacji branżowych (w sumie prawie 200 osób). W realizacji mamy obecnie 101 zadań z Programu Budowy Dróg Krajowych i trzy obwodnice z Programu budowy 100 obwodnic. Kolejne zadania są na etapie przetargu i przygotowania. Perspektywy dla branży budowlanej są więc dobre, a my mamy przed sobą dużo pracy. Zależy nam, aby inwestycje były realizowane sprawnie, a branża odnosiła sukcesy i była postrzegana jako rzetelna – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeczytaj także: Kto zaprojektuje i wybuduje obwodnicę Pułtuska?