• Pierwsze prace będą prowadzone na odcinku Katowice Szopienice Południowe–Katowice Piotrowice
  • Na całej trasie przebudowanych zostanie 50 obiektów inżynieryjnych
  • Dojdzie do wymiany 130 km torów i 175 km sieci trakcyjnej

Prace już od września

Roboty zaczną się 2 września od przebudowy linii kolejowej Katowice Szopienice Południowe–Katowice Piotrowice. Najpierw zostaną wymienione tory na stacjach i przystankach – Zawodzie, Brynów i Ligota. Montaż rozjazdów i przygotowanie torowiska oraz sieci trakcyjnej do potrzeb inwestycji umożliwią prowadzenie dalszych robót i utrzymania ruchu pociągów.

Tydzień później ruszą prace przy modernizacji wiaduktu drogowego w ciągu ul. Bagiennej, powstanie tam także druga przeprawa. Kolejne roboty obejmą wiadukty kolejowe nad ulicami Graniczną, Mikołowską, Kłodnicką, Załęskiej i Przodowników. Dojdzie do etapowych zmian w organizacji ruchu ze względu na konieczność całkowitego lub częściowego dla ruchu drogowego i pieszego. Zmienią się też przejazdy pociągów, są uwzględnione w korekcie rozkładu jazdy (wejdzie w życie 1 września 2024 r.).


Wielka wymiana torów i sieci trakcyjnej

Na linii kolejowej Będzin–Katowice Piotrowice zaplanowano wymianę 130 km torów i 175 km sieci trakcyjnej, a także przebudowę 150 obiektów inżynieryjnych, w tym wiaduktów kolejowych i drogowych oraz mostów. Po zakończeniu robót pociągi pasażerskie przyspieszą do 160 km/godz.

Ruch regionalny zostanie rozdzielony od dalekobieżnego – zostaną dobudowane dwa tory. Wzrośnie przepustowość ruchu kolejowego pasażerskiego i towarowego.

Nowe przystanki, przebudowa stacji

Powstanie pięć przystanków (Sosnowiec Środula, Katowice Morawa, Katowice Uniwersytet, Katowice Akademia oraz Katowice Kokociniec), modernizację przejdą cztery stacje (Sosnowiec, Katowice Zawodzie, Katowice, Katowice Ligota), a także przystanki Katowice Szopienice Południowe i Katowice Brynów. Na trzech stacjach i jednym przystanku pojawi się dodatkowy peron.

Przebudowa węzła katowickiego to część wartej 7 mld zł inwestycji realizowanej od Będzina do Zebrzydowic i do granicy z Czechami. Uzyskała ona dofinansowanie z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Przeczytaj także: Tunel średnicowy. Katarzyna drąży jednak bez przerwy