Partnerzy portalu

Otwarcie A1 Pyrzowice–Częstochowa Południe

Opublikowano: 02-08-2019 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Dziś, 2 sierpnia 2019 r., oddano do użytku, liczący 33 km długości, odcinek autostrady A1 węzeł Pyrzowice–węzeł Częstochowa Południe. Wraz z tym fragmentem, kierowcy na Śląsku mają obecnie do dyspozycji łącznie niemal 125 km trasy A1 od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Częstochowy.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Wybudowano dwa węzły: Częstochowa Południe oraz Woźniki
  • Na razie na węźle Częstochowa Południe będą ograniczenia dla ciężarówek
  • Autostrada A1 jest częścią międzynarodowej trasy E75

Odcinek A1 węzeł Pyrzowice–węzeł Częstochowa Południe powstał na terenie gmin Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowice, a także miast Częstochowa i Woźniki. Trasę zbudowano z betonu cementowego o wysokiej trwałości, który, jak napisano w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w korzystnych warunkach umożliwi bezawaryjną eksploatację przez kolejne 30-40 lat.

W ramach budowy tego fragmentu A1 powstały dwa węzły: Częstochowa Południe oraz Woźniki, a także m.in. 68 obiektów inżynierskich. W okolicy obszaru Natura 2000 trasę poprowadzono dwoma estakadami, których łączna długość wynosi 245 m. Częścią całej inwestycji była także budowa m.in. systemu odwodnienia i kanalizacji (podziemne zbiorniki retencyjne oraz urządzenia do podczyszczania wody).


Węzeł Częstochowa Południe stanowi połączenie A1 z drogami wojewódzkimi nr 904, 907 i 908. Póki co, kierowcy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton jadący od Pyrzowic na północ będą mogli na nim zjechać tylko w kierunku zachodnim na Konopiska. W kierunku wschodnim, na miejskim odcinku DW908, będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 12 ton. GDDKiA dla takich samochodów wprowadziła objazd od węzła Pyrzowice przez S1 do węzła Podwarpie i dalej DK1 na północ.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Dzięki odcinkowi Pyrzowice–Częstochowa Południe możliwa będzie nieprzerwana jazda od przejścia granicznego w Gorzyczkach do południowych dzielnic Częstochowy, mijając m.in. Międzynarodowy Port Lotniczy Pyrzowice.

Wczoraj, 1 sierpnia 2019 r., od układania nawierzchni z betonu cementowego wznowiono budowę obwodnicy Częstochowy (autostrada A1) na odcinku Częstochowa Blachownia–Częstochowa Północ. Roboty toczą się w ramach prac zabezpieczających. Powinny potrwać do 15 listopada br. Oddanie do ruchu ciągu głównego tego odcinka zaplanowano na grudzień br. Inne fragmenty A1, na północy od Częstochowy powstaje ich w sumie pięć, mają być udostępniane w latach 2021, 2022, 2023.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Autostrada A1 to element VI paneuropejskiego korytarza transportowego oraz międzynarodowej trasy E75. Pokrywa się także z historycznym przebiegiem szlaku bursztynowego.

Przeczytaj także: A1 – wznowiono budowę obwodnicy Częstochowy

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.