Partnerzy portalu

Rozbudowa A4 na Dolnym Śląsku jest niezbędna

Opublikowano: 06-11-2019 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Na odcinku od Wrocławia do Krzyżowej autostrada A4 nie spełnia części warunków technicznych przewidzianych dla autostrad. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) analizuje trzy warianty rozbudowy A4, tak by poprawić jej parametry.


Autostrada A4 na Dolnym Śląsku. Fot. GDDKiA Autostrada A4 na Dolnym Śląsku. Fot. GDDKiA
  • Natężenie ruchu na odcinku A4 Wrocław–Krzyżowa sięga nawet 100 tys. pojazdów na dobę
  • Ta część autostrady nie spełnia współczesnych parametrów technicznych
  • GDDKiA analizuje możliwości rozbudowy liczącej 105 km drogi

Problem z odcinkiem Wrocław–Krzyżowa polega na tym, że autostrada niemal nie posiada pasa awaryjnego (pojawia się tylko na krótkich fragmentach), brakuje miejsc obsługi podróżnych, a dodatkowo geometria wielu węzłów nie spełnia standardów autostradowych.

Poza tym z roku na rok rośnie ruch na autostradzie A4, a jego natężenie na tym odcinku dochodzi nawet do 100 tys. pojazdów na dobę. Dlatego podczas wypadków, kolizji lub awarii tworzą się wielokilometrowe zatory drogowe.


GDDKiA prowadzi prace przygotowawcze i analizuje możliwości rozbudowy tej części autostrady A4: budowę po nowym śladzie lub rozbudowę istniejącego odcinka, poprzez poszerzenie go o trzeci pas ruchu i pas awaryjny.

Wariant 1

Polega na rozbudowie odcinka od Wrocławia do Krzyżowej w taki sposób: budowa jednej jezdni (3 pasy ruchu + pas awaryjny) równolegle do istniejącej A4, po wcześniejszej przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich, następnie przełożenie ruchu na wybudowaną nitkę, rozbiórka starej nawierzchni i budowa drugiej nitki (3 pasy ruchu + pas awaryjny).

Wariant 2

Budowa A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od np. węzła Wrocław Wschód do węzła z istniejącą A4 np. na wysokości Legnicy (z uwzględnieniem budowanej S3) i rozbudowa A4 po śladzie na odcinku Legnica–Krzyżowa (zgodnie z wariantem 1). Na istniejącym ciągu A4 (na długości odcinka, który byłby zastąpiony nowym przebiegiem) przeanalizowanie wyburzenia obiektów inżynierskich i budowy nowych obiektów, bądź budowy skrzyżowań jednopoziomowych.

Wariant 3

Budowa A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od np. węzła Wrocław Wschód do węzła Krzyżowa, a na istniejącym ciągu A4 przeanalizowanie wyburzenia obiektów inżynierskich i budowy nowych obiektów, bądź budowy skrzyżowań jednopoziomowych.

Odcinek A4 Wrocław–Krzyżowa wymaga rozbudowy. Fot. GDDKiA

Odcinek A4 Wrocław–Krzyżowa wymaga rozbudowy. Fot. GDDKiA

Autostrada A4 należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego sieci TEN-T, jest też częścią drogi międzynarodowej E40 o długości 8500 km (przebiega przez Belgię, Francję, Niemcy, Polskę, Ukrainę, Rosję i Kazachstan) i E462 na odcinku Mysłowice-Balice. Na terenie Polski przebiega od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca do przejścia granicznego na Ukrainę Korczowa-Krakowiec. Liczy około 672 km, jest najdłuższą autostradą w kraju. Dolnośląski odcinek A4 od Wrocławia do Krzyżowej o długości około 105 km wybudowany został w latach 30. XX w. Jest najstarszym odcinkiem autostradowym w Polsce.

Więcej o autostradach piszemy w naszym temacie specjalnym Autostrady w Polsce.

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.