Partnerzy portalu

Kolejny przetarg na budowę A2 Siedlce–Biała Podlaska

Opublikowano: 16-11-2020 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła trzeci przetarg na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy. Wkrótce zostanie ogłoszone czwarte postępowanie na trasę prowadzącą z Siedlec do Białej Podlaskiej. Do budowy pozostanie jeszcze jeden odcinek, aktualnie w przygotowaniu, który zapewni przejazd A2 od Warszawy do Białej Podlaskiej.


Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
  • Odcinek prowadzący do Białej Podlaskiej będzie miał długość 14,1 km
  • Na trasie zostanie wybudowany węzeł Biała Podlaska
  • Część autostrady A2 do granicy z Białorusią jest na etapie przygotowań, ale nie ma jeszcze finansowania

Kolejne kilometry A2

Łącznie powstaną 63 km autostrady A2. Postępowania rozpoczęto po zwiększeniu limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK).

To już trzeci z czerech zaplanowanych do ogłoszenia przetargów na realizację autostrady A2 w kierunku Białej Podlaskiej. Powstanie kolejne 14 km trasy po nowym śladzie, która będzie przebiegać po północnej stronie obecnej DK2. Na początku wykonawca przygotuje projekt budowlany, uzyska niezbędne decyzje, a potem wybuduje dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, z uwzględnieniem rezerwy pod dobudowę trzeciego pasa – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad.

Plan odcinka Swory–Biała Podlaska

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Dwa pasy i rezerwa pod trzeci

Postępowanie dotyczy fragmentu A2 między Sworami (km 610+722) a węzłem Biała Podlaska (Cicibór). Wykonawca opracuje projekt budowlany, uzyska wszelkie potrzebne do budowy decyzje i wykona 14,1 km autostrady A2 – dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu oraz rezerwą pod trzeci pas. W trakcie prace powstanie węzeł drogowy Biała Podlaska, a także, jak informuje GDDKiA, drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wybór nawierzchni będzie należał do wykonawcy – takie zapisy w przetargach obowiązują od lata 2019 r.


Roboty i przetargi na wschodniej części A2

W sierpniu 2020 r. kierowcy otrzymali 15-kilometrowy odcinek A2 od Warszaway do obwodnicy Mińska Mazowieckiego (Kałuszyn). Wiosną podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę odcinków węzeł Kałuszyn–węzeł Groszki oraz Gręzów–Siedlce Zachód. Te prace mają się skończyć jesienią 2023 r. Trwa przetarg na fragment węzeł Groszki–węzeł Gręzów – w grudniu 2020 r. ma zostać wybrana najkorzystniejsza oferta.

Na część A2 od obwodnicy Siedlec do Białej Podlaskiej ogłoszono już trzy postępowania na odcinki: węzeł Siedlce Zachód (Swoboda)–Malinowiec (km 580+190) liczący 18,8 km, węzeł Łukowisko–Swory (km 610+722) o długości 12,5 km oraz najnowszy, na 14-kilometrową trasę Swory–węzeł Cicibór (Biała Podlaska).

Przetarg na A2 – mapa

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na połączenie z Białorusią jeszcze poczekamy

Ostani fragment autostrady A2 na wschodzie będzie miała długość około 32 km i doprowadzi trasę z Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. W tym przypadku trwa odbiór koncepcji programowej, a dalsze działania nastąpią po zapewnieniu finansowania.

Rozbudowa autostrady na zachód

Po zachodniej stronie A2 trwają prace przygotowawcze związane z koncepcją programową poszerzenia A2 o dodatkowy pas ruchu na 89-kilometrowej trasie między stolicą a Łodzią. W obu miastach toczą się postępowania dotyczące wydania decyzji środowiskowych.

Zgodnie z planem, między węzłami Konotopa i Pruszków będą cztery pasy na każdej jezdni, a na dalszym odcinku, do węzła Łódź Północ, trzy pasy. Po zorganizowaniu finansowania zostanie ogłoszony przetarg w formule „projektuj i buduj”, a prace będą prowadzone przez około dwa lata bez zatrzymywania ruchu pojazdów. Roboty powinny się zakończyć w II połowie 2025 r.

Przeczytaj także: Białystok: najlepsza oferta na budowę odcinka drogi S19

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia