• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ostatni przetarg na budowę odcinka A2 między Siedlcami a Białą Podlaską

Opublikowano: 19-11-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Czwarty i jednocześnie ostatni przetarg na budowę jednego z odcinków autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Oznacza to, że 63 km trasy jest objęte postępowaniami. Ogłoszenie przekazano do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – poszukiwanie wykonawcy rozpocznie się na dniach.


Fot. Łukasz Jóźwiak/GDDKiA Fot. Łukasz Jóźwiak/GDDKiA
  • Ostatni odcinek A2 Siedlce–Biała Podlaska będzie liczył 18 km
  • Powstanie na nim węzeł łączący A2 z S19
  • Postępowania toczą się na wszystkich czterech odcinkach tej trasy

Połączenie wschodniej Polski z resztą kraju

18-kilometrowy odcinek Malinowiec (km 580+190)–węzeł Łukowisko to ważny element autostrady A2, ponieważ w ramach tej inwestycji zostanie wybudowany węzeł drogowy Łukowisko, który połączy A2 z drogą ekspresową S19 – częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia.

To umożliwi bezpośrednie połączenie ze stolicą, a także wjazd na międzynarodowe szlaki komunikacyjne na osi północ-południe i wschód-zachód – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

63 km autostrady między Siedlcami a Białą Podlaską jest już w przetargach. Po jej wybudowaniu wschodnie regiony Polski zyskają drogi szybkiego ruchu komunikujące je z resztą kraju.


Droga z węzłem

Wykonawca zaprojektuje i wybuduje odcinek A2 o długości 18 km, dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni i rezerwą pod trzeci pas. Przed rozpoczęciem prac budowlanych uzyska wszelkie decyzje prowadzące do otrzymania decyzji ZRID, czyli zgody na realizację inwestycji drogowej. Na trasie zostaną zamontowane urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego, a okoliczne tereny będą obsługiwane przez drogi równoległe do autostrady. Wybudowany zostanie również węzeł drogowy Łukowisko. Decyzję o rodzaju nawierzchni – betonowej lub bitumicznej – podejmie generalny wykonawca.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Od Warszawy do Siedlec

Do tej pory kierowcy mogą jeździć autostradą A2 15-kilometrowym odcinkiem od warszawskiego węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Jesienią 2023 r. mają się skończyć roboty budowlane na dwóch odcinkach między węzłami: po Kałuszyn–Groszki i Gręzów–Siedlce Zachód. Odcinek między nimi (węzeł Groszki–węzeł Gręzów) znajduje się w przetargu, a wykonawcę mamy poznać w grudniu 2020 r.

W stronę Białorusi

Wszystkie postępowania przetargowe (w formule „projektuj i buduj”) na budowę autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską ogłoszono w listopadzie. To odcinki Siedlce Zachód (Swoboda)–Malinowiec (km 580+190) o długości 18,8 km, węzeł Łukowisko–Swory (km 610+722) liczący 12,5 km, Swory (610+722)–węzeł Biała Podlaska (14 km) oraz Malinowiec (km 580+190)–węzeł Łukowisko (18 km). Po zakończeniu prac koncepcyjnych i zapewnieniu finansowania zostanie wybudowany 32-kilometrowy odcinek między Białą Podlaską a granicą z Białorusią.

Więcej pasów na zachód od Warszawy

W woj. łódzkim i mazowieckim zaplanowano poszerzenie istniejącej autostrady A2 (89 km) o dodatkowy pas ruchu. Na trasie od węzła Konotopa do węzła Pruszków będą wtedy cztery pasy na każdej jezdni, a dalsza część prowadząca do węzła Łódź stanie się trzypasmowa. Projekt jest w fazie koncepcyjnej, na etapie przygotowania decyzji środowiskowych. Po uzyskaniu finansowania zostanie ogłoszony przetarg. Według planów GDDKiA roboty zakończą się w połowie 2025 r.

Przeczytaj także: Rozbudowa wylotówki z Krakowa na Warszawę tuż-tuż. Jest oficjalna data

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.