Partnerzy portalu

Dwie jezdnie na S3 Zielona Góra–Niedoradz. Trasę już otwarto

Opublikowano: 30-11-2018 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Oddano do użytku drugą jezdnię drogi ekspresowej S3 między węzłami Zielona Góra Północ i Niedoradz. Nowa jezdnia ma 13,3 km długości. Koszt budowy S3 wyniósł 211 mln zł.


Zielona Góra: budowa S3. Fot. GDDKiA Zielona Góra: budowa S3. Fot. GDDKiA

W ramach realizacji tej inwestycji powstała wschodnia jezdnia S3, ponadto wymieniono nawierzchnię na istniejącej już zachodniej jezdni. Wybudowano też łącznik między węzłem Zielona Góra Północ a rondem we wschodniej części miasta.

Jesteśmy coraz bliżej realizacji całej drogi S3 od Świnoujścia do granicy z Czechami w Lubawce. Dziś wykonaliśmy kolejny krok w tym kierunku, a jeszcze w tym roku kierowcy łatwiej pokonają trasę do Bolkowa – powiedział podczas otwarcia drogi Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury.

S3 Zielona Góra–Domaradz. Źródło: MI

S3 Zielona Góra–Domaradz. Źródło: MI

W tym roku, jeśli chodzi o woj. lubuskie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zamierza oddać do użytku jeszcze ponad 17-kilometrowy odcinek S3 od węzła Niedoradz do węzła Nowa Sól Południe, na którym także dobudowywana jest druga jezdnia. Kiedy tak się stanie, jedynym „wąskim gardłem” na trasie S3 od Szczecina do Bolkowa będzie budowany fragment od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ, o długości około 14,5 km. Ponadto w drugiej połowie 2019 r. gotowy powinien być most nad Odrą na wysokości Cigacic.


Dodajmy, że wiosną 2019 r. ma rozpocząć się budowa S3 między Szczecinem a Świnoujściem, chodzi o dwa odcinki: Brzozowo–Miękowo i Miękowo–Rzęśnica, o łącznej długości ponad 40 km. Ten fragment S3 ma być gotowy w 2021 r. Z kolei 33 km długości ma mieć S3 między Świnoujściem a Troszynem – to ostatni odcinek tej drogi ekspresowej na terenie woj. zachodniopomorskiego, obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu.

Przypomnijmy, że w październiku br. podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S3 – od Bolkowa do granicy z Czechami w okolicy Lubawki, o łącznej długości niemal 32 km. S3 połączy się z czeską autostradą D11. Trasę wyznaczono m.in. przez pasmo Gór Wałbrzyskich, pod którymi powstaną dwa tunele. Pierwszy z nich, o długości około 2300 m, będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce. Z kolei drugi będzie mieć około 320 m długości.

S3 – cała trasa. Źródło: MI

S3 – cała trasa. Źródło: MI

Droga ekspresowa S3 będzie mieć 500 km długości. „Pobiegnie” przez trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Połączy Świnoujście z Lubawką. Jest elementem Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego i europejskiej trasy E65, o łącznej długości około 3950 km, która łączy szwedzkie Malmö z greckim portem Chania na Krecie.

Przeczytaj także: Podpisano umowy na S3 z najdłuższym tunelem w Polsce

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe