• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S19 na Podlasiu z zatwierdzonymi programami inwestycji

Opublikowano: 11-02-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Minister infrastruktury zatwierdził aneksy do programów inwestycji dla dwóch zadań dotyczących zaprojektowania i budowy drogi ekspresowej S19 w woj. podlaskim. Pierwsze obejmuje trasę od od granicy państwa w Kuźnicy do węzła Białystok Północ, a drugi – od węzła Białystok Północ do węzła Białystok Zachód. Cała droga S19 jest częścią szlaku międzynarodowego Via Carpatia.


Droga ekspresowa S19 na Podlasiu połączy granicę państwa z Białymstokiem. Fot. AdobeStock / blesz Droga ekspresowa S19 na Podlasiu połączy granicę państwa z Białymstokiem. Fot. AdobeStock / blesz
 • Decyzja ministra infrastruktury otwiera drogę do budowy 62,5 km trasy S19 na Podlasiu
 • W ramach inwestycji powstanie osiem węzłów drogowych, dwa istniejące zostaną przebudowane
 • Droga, będąca częścią Via Carpatia, połączy Białystok z granicą państwa w Kuźnicy

Zgodnie z programami inwestycyjnymi zadania obejmą budowę łącznie 62,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S19, a także 3,76 km przyszłej drogi ekspresowej S16 (tymczasowo oznakowanej jako DK nr 65) oraz 5,43 km drogi krajowej nr 19 w klasie technicznej GP.

W ramach tych inwestycji powstanie też osiem nowych węzłów drogowych: Kuźnica, Sokółka Północ, Sokółka Zachód, Geniusze, Straż, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo i Białystok Zachód. Zostaną przebudowane dwa istniejące węzły: Wasilków i Białystok Północ. Ponadto powstaną obiekty inżynieryjne, przebudowana będzie infrastruktura techniczna, wybudowane zostaną drogi dojazdowe dla zapewnienia połączeń lokalnych oraz urządzenia ochrony środowiska. Droga będzie dostosowana do nośności nawierzchni wynoszącej 115 kN/oś – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Podczas przygotowań uzyskano decyzję środowiskową dla odcinka drogi ekspresowej S19 Knyszyn–Dobrzyniewo–Białystok Zachód. Dla fragmentu trasy od granicy państwa do Sokółki złożono już w tej sprawie wniosek, a uzyskanie decyzji powinno nastąpić w najbliższych miesiącach.


W trakcie opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego odcinka S19 z Sokółki do Białegostoku przeanalizowano dodatkowy wariant przebiegu drogi w śladzie dotychczasowej drogi krajowej nr 19. To trasa inna niż w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, jednak była odpowiedzią na postulaty społeczne i samorządowe. Wskazywano w nich, że takie rozwiązanie, wykorzystujące w jak największym stopniu DK19 jest optymalne pod kątem środowiskowym, potrzeb społeczno-gospodarczych regionu i istniejącego układu komunikacyjnego.

Plany budowy S19 na Podlasiu. Źródło: GDDKiA

Plany budowy S19 na Podlasiu. Źródło: GDDKiA

Ocena tego wariantu wiązała się z przeprowadzeniem całorocznej inwentaryzacji przyrodniczej, co spowodowało wydłużenie procesu przygotowawczego. Analiza wszystkich wariantów przebiegu drogi S19 na tym odcinku wykazała, że najlepszym rozwiązaniem jest budowa po starodrożu. Taki projekt będzie zarekomendowany we wniosku o decyzje środowiskową.

Dzięki uzgodnieniu programów inwestycji można będzie można planowane odcinki S19 skierować do dalszej realizacji. GDDKiA planuje ogłoszenie przetargów w formule „projektuj i buduj” jeszcze w tym roku. Przygotowanie odcinków S19 w rejonie Białegostoku do dalszej realizacji wymagało również aktualizacji ich kosztorysów. Wartość obu zadań wzrosła o 239,2 mln zł.

Odcinki wybrane do postępowań w I półroczu 2020 r.:

 • Dobrzyniewo–Białystok Zachód (5,67 km),
 • Krynice–Dobrzyniewo (4,40 km),
 • Białystok Zachód– Białystok Księżyno (16,65 km),
 • Białystok Księżyno–Białystok Południe z odcinkiem DK65 Kudrycze–Kuriany–Grabówka (21,63 km),
 • Białystok Południe–Ploski (12,73 km).

Przetargi zaplanowane na drugą połowę 2020 r.:

 • Ploski–Haćki (8,89 km),
 • Haćki–Bielsk Podlaski Zachód z 6 km odcinka DK66 w Bielsku Podlaskim (14,96 km),
 • Bielsk Podlaski Zachód–Boćki (12,19 km)
 • Boćki–Osmola (11,94 km),
 • Osmola–Leszczka (13,61 km),
 • Leszczka–Chlebczyn (15,38 km) – w tym około 4 km trasy w woj. mazowieckim.

Dodatkowo do końca 2020 r. powinno zostać ogłoszone postępowanie na 17-kilometrowy odcinek Kuźnica­–Sokółka Północ, na północny wschód od Białegostoku.

S19 to część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który w Polsce będzie mieć długość ponad 700 km, jego trasa znajdzie się na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Cała Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Przeczytaj także: Koniec budowy obwodnicy na trasie do Rzeszowa

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.