• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S8 – węzeł Wołomin wciąż zamknięty

Opublikowano: 11-05-2022 Źródło: GDDKiA

Węzeł Wołomin w ciągu drogi ekspresowej S8 powstał już pięć lat temu, jednak wciąż nie mogą z niego korzystać kierowcy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekonuje, że za tę sytuację odpowiada Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW) i Starostwo Powiatowe w Wołominie.


S8 obwodnica Marek, węzeł Wołomin. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA S8 obwodnica Marek, węzeł Wołomin. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
  • Nadzór nad węzłem Wołomin pełni jednostka samorządowa
  • Ustalono podział prac naprawczych
  • Tylko GDDKiA wykonała planowane naprawy, druga strona nie

Budowa węzła – podział obowiązków

GDDKiA jeszcze w 2013 r. podpisała porozumienie z Samorządem Województwa Mazowieckiego i powiatem wołomińskim regulujące zasady współpracy. Określono w nim wzajemne zobowiązania dotyczące budowy węzła Wołomin w ciągu drogi ekspresowej S8 oraz budowy drogi wojewódzkiej nr 635 (odcinek od użytkowanej DW635 do węzła Wołomin). Z zapisów wynika, że pieczę nad wiaduktem przez S8 wraz z najazdami sprawuje zarządca drogi powiatowej.


W grudniu 2017 r. oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S8 Kobyłka–Radzymin i, jak twierdzi GDDKiA, od tego momentu wszelkie następstwa i koszty związane z degradacją węzła Wołomin obciążają mazowiecki samorząd, który odpowiada za jego utrzymanie.

Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Węzeł drogowy w ciągu S8 – plany naprawy

Pod koniec 2021 r. podczas spotkanie GDDKiA Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) i Starostwa Powiatowego w Wołominie określono zakres napraw i uzupełnień zdewastowanych elementów węzła Wołomin. Dyrekcja miała zająć się uzupełnieniem wyposażenia łącznic montując latarnie, bariery energochłonne i znaki pionowe. Prace związane z pozostałą częścią węzła, czyli wiaduktem, rondami i ich otoczeniem (latarnie, bariery energochłonne, ekrany akustyczne, oznakowanie pionowe) powinny przeprowadzić MZDW i Starostwo. Roboty planowano zakończyć przed oddaniem do użytku nowego odcinka DW635 (trwały już odbiory).

Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Kierowcy jeszcze nie pojadą

Do tej pory GDDKiA wywiązała się ze swojego zadania, ale MZDW i Starostwo Powiatowe w Wołominie nie wykonały ustalonych robót. W takiej sytuacji nie ma możliwości włączenia nowego przebiegu DW635 do węzła. Kierowcy wjadą na obiekt dopiero po ich wykonaniu przez pozostałe strony porozumienia.

Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Przeczytaj także: Dlaczego przetargi na budowę dróg krajowych się przedłużają?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!