Partnerzy portalu

Drogi ekspresowe w Polsce. Co z budową trasy S12? [RAPORT]

Opublikowano: 25-05-2022 Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S12 będzie mieć 315 km długości i połączy autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim z Dorohuskiem na granicy z Ukrainą. Na razie kierowcy korzystają z niewiele ponad 90 km.


Drogi ekspresowe w Polsce. Fot. GDDKiA Drogi ekspresowe w Polsce. Fot. GDDKiA
  • Budowa drogi ekspresowej w Polsce to skomplikowany proces
  • Więcej niż same roboty zajmują przygotowania
  • Od decyzji środowiskowych dla S12 odwołują się ekolodzy

W 2008 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oddała do użytku długą na 12,7 km obwodnicę Puław w ciągu drogi S12, a dekadę później jej przedłużenie (12 km) do węzła Kurów Zachód na S17. Przebieg kolejnych prawie 67 km od tego węzła, przez obwodnicę Lublina, do węzła Piaski Wschód pokrywa się z S17. A co z resztą trasy S12?

S12 – wkrótce budowa drogi ekspresowej

Obecnie w realizacji jest obwodnica Chełma w woj. lubelskim o długości 14 km. W przypadku tego odcinka trasy S12 kilka tygodniu temu złożono wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Będzie to trasa dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu. Zaplanowano budowę czterech węzłów oraz 15 obiektów inżynieryjnych.

S12 pobiegnie w nowym śladzie, omijając Chełm od północnej strony. Zacznie się na węźle Chełm Zachód, a skończy za węzłem Chełm Wschód na połączeniu z obecną DK12. Obwodnica gotowa ma być w 2025 r.

Droga S12 to także trudne przygotowania do realizacji

Budowa drogi ekspresowej w Polsce to skomplikowany proces, a najwięcej czasu zajmują nie same roboty, a prace przygotowawcze. W przypadku woj. łódzkiego jedną tzw. decyzją środowiskową objęto drogi S12 (61 km) oraz S74. Choć wydana została dwa lata temu, to po odwołaniach ekologów GDDKiA musi uzupełnić raport środowiskowy, co wymagało kolejnego przetargu.


Zgodnie z obecnym planem, decyzja środowiskowa będzie ostateczna w połowie 2024 r. Wtedy też zaczną się poszukiwania wykonawcy drogi S12.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Drogi ekspresowe łączą województwa

Na wczesnym etapie jest także budowa 108 km drogi ekspresowej S12 od granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego do Radomia i dalej do obwodnicy Puław w woj. lubelskim.

W przypadku długiego na 41,3 km odcinka na zachód od Radomia w październiku 2021 r. GDDKiA otrzymała decyzję środowiskową dla rekomendowanego wariantu, ale wpłynęły odwołania. Obecnie zajmuje się nimi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Trwają też prace geologiczne i geodezyjne. Przetarg na generalnego wykonawcę („projektuj i buduj”) planowany jest na 2024 r., a roboty budowlane na lata 2026-2029.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Poza tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla odcinka (67 km) na wschód od Radomia. Harmonogram tej inwestycji zakłada, że w 2025 r. GDDKiA zacznie szukać wykonawcy, a w latach 2028-2030 będą realizowane prace.

Odcinki drogi S12 do granicy z Ukrainą

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

W przygotowaniu jest także 61 km drogi S12 w woj. lubelskim. Przewidziano budowę trzech odcinków: Piaski–Dorohucza (13 km), Dorohucza–Chełm (25 km) i Chełm–Dorohusk (23 km). Dla każdego obecnie opracowywana jest koncepcja programowa. Na ten rok GDDKiA przewiduje przetargi na wykonawców.

Przeczytaj także: Autostrady w Polsce. Gdzie trwa budowa, co jest w planie? [RAPORT]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!