• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przetarg na budowę S1 Mysłowice–Bieruń jeszcze się nie skończył

Opublikowano: 25-05-2022 Źródło: GDDKiA

W przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S1 na odcinku od Mysłowic do Bierunia, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDiK), wybrała 11 maja 2022 r. spółkę Budimex. Jednak 23 maja firma Polaqua po raz kolejny złożyła odwołanie od tej decyzji.


Budowa drogi ekspresowej. Fot. ilustr. MaPar/Adobe Stock Budowa drogi ekspresowej. Fot. ilustr. MaPar/Adobe Stock
  • Łącznie trzy odwołania złożono na przetargi dotyczące S1 Mysłowice–Oświęcim
  • Dwa dla odcinka Mysłowice–Bieruń
  • Zdaniem GDDKiA nie ma podstaw do ponownego badania oferty

Po wybojach do realizacji odcinka S1 Mysłowice–Bieruń

GDDiK informuje, że Polaqua bezskutecznie odwołała się wcześniej w sprawie odrzucenia jej oferty z uwagi na zatajenie informacji, co wprowadziło w błąd inwestora.

Połączenie już istniejącej drogi ekspresowej S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą (od węzła Kosztowy II do węzła Suchy Potok) to najważniejszy cel inwestycji. Jednak 22 lutego 2021 r. GDDKiA unieważniła trwające ponad rok postępowanie dotyczące odcinka S1 między węzłem Kosztowy II w Mysłowicach a Oświęcimiem. 6 kwietnia ogłoszono następne w trybie z wolnej ręki. Jednak Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uznała skargę firmy Strabag i nakazała unieważnienie tego postępowania.


Wtedy Dyrekcja podzieliła trasę na dwa odcinki i w czerwcu 2021 r. ogłosiła przetargi na realizację drogi ekspresowej S1 Bieruń–Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia oraz odcinka od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Bieruń. W pierwszym podpisano umowę ze Strabagiem.

Odwołanie po odwołaniu

W drugim wpłynęło 10 ofert, a najtańszą złożyła Polaqua. Jednak ten wybór unieważniono ze względu na zatajenie informacji o odstąpieniu przez władze Szczecina od realizacji inwestycji, w której ta spółka była wykonawcą. Powołano się na niemożność wykonania umowy w terminie oraz nieprawidłową jej realizację. Inwestor naliczył kary. W przypadku odcinka S1 doszło do odwołania odrzuconego przez KIO.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Po wyborze 11 maja 2022 r. oferty Budimeksu jako najkorzystniejszej (około 489,18 mln zł), Polaqua 23 maja ponownie odwołała się do KIO wnosząc o unieważnienie odrzucenia jej oferty oraz wyboru innej jako najlepszej.

GDDKiA: nie ma podstaw do ponownego badania oferty

Według GDDKiA okoliczności sprawy wskazują, że brak jest podstaw prawnych i faktycznych do przeprowadzenia ponownego badania oferty i oceny dokumentów. Naruszałoby to  zasadę równego traktowania wykonawców i zachowania uczciwej konkurencji. Zamawiający musi respektować prawomocne orzeczenia KIO (w tym to z 13 grudnia 2021 r., o którym mowa powyżej).

Dalsze czynności, dodaje Dyrekcja, uzależnione są od rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej.

Odcinek drogi ekspresowej S1 Mysłowice–Bieruń ma liczyć 10 km. Zaplanowano budowę dwóch węzłów Kosztowy II i Lędziny oraz parę miejsc obsługi podróżnych. Powstaną 16 obiektów inżynieryjnych oraz niezbędna infrastruktura techniczna.

Przeczytaj także: Budowa dróg w Polsce. Rosną koszty, a co z nakładami? Jest decyzja

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!