Partnerzy portalu

S8: węzeł Ostrów Mazowiecka Północ zmieni miejsce

Opublikowano: 04-08-2022 Źródło: GDDKiA

Zamknięto węzeł Ostrów Mazowiecka Północ. Tymczasowo jego rolę przejmie węzeł Ostrów Mazowiecka Południe. Po zakończeniu budowy odcinka drogi ekspresowej S61 Podborze–Śniadowo, węzeł Ostrów Mazowiecka Północ będzie zlokalizowany na skrzyżowaniu tras S8 i S61.


Budowa drogi ekspresowej S61. Fot. GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S61. Fot. GDDKiA
  • Jeden węzeł łączący drogi ekspresowe S8 i S61 zastąpi dwa istniejące
  • Oprócz odcinka S61 Podborze–Śniadowo zostanie rozbudowany fragment S8
  • Aktualne zaawansowanie robót przekracza 30%

Dwa węzły do likwidacji

Na początku 2022 r. zamknięto łącznice węzła Ostrów Mazowiecka Północ od strony Białegostoku. Teraz dołączyły do nich te od strony Warszawy. W przyszłości nie będzie już bezpośredniego wjazdu z S8 na drogi wojewódzkie.

Podczas budowy odcinka drogi ekspresowej S61 Podborze–Śniadowo dwa węzły na S8 łączące z drogami wojewódzką i powiatową zostaną zlikwidowane (Ostrów Mazowiecka Północ i Podborze). Zastąpi je jeden większy na skrzyżowaniu dróg ekspresowych S8 i S61, na który będzie można także dojechać z szos innej kategorii – umożliwi dojazd do Ostrowi Mazowieckiej i okolicznych miejscowości. Przejmie on nazwę od właśnie zamkniętego węzła.


Zakres robót

Wraz z fragmentem S61 między Podborzem a Śniadowem (około 19,5 km) powstaną jeszcze 3 km trasy S8 oraz prawie 3,6 km drogi klasy G DW627 od rejonu miejscowości Stok do węzła Komorowo na S61. Na budowanym odcinku drogi ekspresowej trwają prace ziemne – wykonywane są nasypy, wykopy i zbiorniki. W ramach robót drogowych pojawiają się pierwsze warstwy mrozochronne na przebudowywanym i poszerzanym fragmencie S8.

Zmiana organizacji ruchu na węźle Ostrów Mazowiecka Północ. Źródło: GDDKiA Zmiana organizacji ruchu na węźle Ostrów Mazowiecka Północ. Źródło: GDDKiA

Na obiektach inżynieryjnych prowadzone są betonowanie elementów obiektów mostowych oraz prace związane z fundamentowaniem. Trwa przebudowa kolizji z infrastrukturą sieciową. Na placu budowy pracuje ponad 340 osób, jest też 230 różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

Obsługa najcięższego ruchu

Na powstających fragmentach dróg S8 i S61 przewidziano nawierzchnię asfaltową przystosowaną do obsługi najcięższego ruchu (kategoria KR7, nacisk na oś 11,5 t). Standardowo odcinki dróg ekspresowych będą miały dwie dwupasowe jezdnie z pasami awaryjnymi oraz pasem rozdzielającym o szerokości 5 m.

Ostrów Mazowiecka Północ łączący S8 z S61 będzie węzłem typu WA „koniczyna” z elementami łącznic bezpośrednich. Droga ekspresowa S8 zostanie poprowadzona pod S61. Powstanie też węzeł Komorowo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 677 (Ostrów Mazowiecka–Łomża). Rezerwa terenu pozwoli na budowę pary miejsc obsługi podróżnych – Sulęcin Wschód i Zachód. Aktualne zaawansowanie robót przekracza 30%.

Organizacja ruchu na obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej w trakcie budowy S61. Źródło: GDDKiA Organizacja ruchu na obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej w trakcie budowy S61. Źródło: GDDKiA

Zalecenia dla ruchu tranzytowego

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że do czasu zakończenia budowy, ruch lokalny (wjazd i wyjazd do/z Ostrowi Mazowieckiej, a także dojazd do dróg wojewódzkich: DW627 w kierunku Ostrołęki oraz DW677 w kierunku Łomży) obsługiwać będzie węzeł Ostrów Mazowiecka Południe (ul. Różańska). Dla ruchu tranzytowego zalecane są objazdy przez Różan do Ostrołęki (drogami DK60 i DK61) i przez Zambrów do Łomży (drogami S8 i DK63). Czasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do ukończenia prac na odcinku S61 i uruchomienia nowego węzła Ostrów Mazowiecka Północ.

Przeczytaj także: Znamy koszt budowy odcinka S19 z siedmioma estakadami

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.