• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Umowa na realizację trzeciego odcinka S10 między Bydgoszczą a Toruniem

Opublikowano: 07-09-2022 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S10 Emilianowo–Solec. To trzeci z czterech fragmentów trasy, która połączy Bydgoszcz z Toruniem.


Podpisano umowę na realizację S10 Emilianowo–Solec. Fot. ilustr. FStockLuk/Adobe Stock Podpisano umowę na realizację S10 Emilianowo–Solec. Fot. ilustr. FStockLuk/Adobe Stock
  • Długość odcinka S10 Emilianowo–Solec to 8,6 km
  • Trasa będzie dopełnieniem południowej części obwodnicy Bydgoszczy
  • W realizacji są jeszcze dwa fragmenty S10 (30 km) między Bydgoszczą a Toruniem

Przebieg fragmentu S10

Długość odcinka drogi ekspresowej S10 Emilianowo–Solec wynosi 8,6 km. Jej początek znajdzie się na wschód od przyszłego węzła Emilianowo, dalej zostanie poprowadzona w kierunku Torunia do Solca Kujawskiego i zakończy się przed planowanym węzłem Solec. Na trasie powstaną węzeł Makowiska oraz obwód utrzymania drogi. Ma ona stać się dopełnieniem południowego fragmentu obwodnicy Bydgoszczy i zapewnić dogodne połączenie z Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym.

Wybór wykonawcy po odwołaniach

Wykonawcę wybrano w marcu 2022 r., jednak część oferentów odwołała się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). W maju GDDKiA zaskarżyła wyrok KIO, a 1 sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił skargę. W ten sposób po standardowych procedurach można było podpisać umowę.


Generalnym wykonawcą odcinka drogi ekspresowej S10 Emilianowo–Solec została spółka Polaqua, która wykona zadanie za prawie 240 mln zł. Na wszystkie prace ma 41 miesięcy (z pominięciem okresów zimowych w trakcie robót budowlanych). Po 15 miesiącach ma zostać złożony wniosek z wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. O kontrakt ubiegało się ośmiu oferentów.

Mapka. Źródło: GDDKiA Mapka. Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S10 w woj. kujawsko-pomorskim

W woj. kujawsko-pomorskim kierowcy mają do dyspozycji 24 km drogi ekspresowej S10. W realizacji są dwa jej fragmenty Bydgoszcz Południe–Emilianowo (z rozbudową DK25) oraz Solec–Toruń Zachód. To łącznie 30 km trasy. Wartość sumaryczna obu kontraktów przekracza 836 mln zł. W maju 2022 r. wyłoniony wykonawca liczącego 12 km odcinka Toruń Zachód–Toruń Południe odmówił podpisania umowy. GDDKiA prowadzi działania w celu wyboru kolejnego wykonawcy (w przetargu wzięło udział siedmiu, jedną ofertę odrzucono).

Od czerwca 2021 r. rozpatrywany jest wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej dla planowanej S10 Wyrzysk–Bydgoszcz o długości 40 km. Ma być rozpatrzony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy 26 września 2022 r.

W stronę planowanej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej

Od Torunia w kierunku Warszawy droga ekspresowa S10 na długości 35 km będzie miała wspólny przebieg z autostradą A1. W przyszłości ma powstać tu trzeci pas, ze względu na prognozowany wzrost natężenia ruchu po przeniesieniu ruchu tranzytowego między Szczecinem a Warszawą z autostrady A2. Program inwestycji rozbudowy A1 od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ został już uzgodniony. Przetarg ma być ogłoszony w 2022 r.

Dla pozostałych 100 km planowanej S10 oraz 20 km drogi ekspresowej S50 podpisano umowy ma przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Trasa przebiegnie z Włocławka do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (S50).

S10 będzie jednym z głównych połączeń drogowych w Polsce i elementem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płock, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). W przyszłości będzie najszybszą drogą dojazdu ze Szczecina do Warszawy – informuje GDDKiA.

Przeczytaj także: Drogi w Polsce. Co się dzieje na budowach? [RAPORT]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!