Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S5 Nowe Marzy–Dworzysko otwarta, ale z ograniczeniami

Opublikowano: 31-08-2022 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oddała do ruchu ostatni kilometr drugiej jezdni drogi ekspresowej S5 w okolicy węzła Świecie Zachód w Przechowie (woj. kujawsko-pomorskie). Na całym odcinku Nowe Marzy–Dworzysko (węzeł Świecie Południe) są już użytkowane dwie dwupasowe jezdnie.


Cała droga ekspresowa S5 Nowe Marzy–Dworzysko jest już dwupasowa. Fot. GDDKiA Cała droga ekspresowa S5 Nowe Marzy–Dworzysko jest już dwupasowa. Fot. GDDKiA
  • Na S5 między Nowymi Marzami a Dworzyskiem powstał jeden węzeł, a cztery rozbudowano
  • Droga ekspresowe S5 w woj. kujawsko-pomorskim liczy 128 km
  • Budowę podzielono na siedem odcinków

Trasa otwarta, ale prace trwają

Otwarcie fragmentu drogi ekspresowej S5 między Nowymi Marzami a Dworzyskiem nie kończy prowadzonych robót, dlatego na całej jego długości obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/godz. Docelowa organizacja ruchu będzie wdrażana we wrześniu i październiku, po wykonaniu prac wykończeniowych.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


Umowa na kontynuację projektowania i budowy S5 Nowe Marzy–Dworzysko o długości 23,3 km została podpisana 27 kwietniu 2020 r., a generalny wykonawca wszedł na plac budowy w maju. Na trasie powstają wiadukty, przejścia dla zwierząt średnich i dużych, przepusty oraz kładka dla pieszych. Wykonano drogi dojazdowe połączone z układem dróg lokalnych. Wybudowano węzeł Sartowice, a węzły Nowe Marzy (A1), Świecie Północ, Świecie Zachód i Świecie Południe rozbudowano. Dwudziestoletnia obwodnica Świecia zyskała drugą jezdnię (wykorzystano pas rezerwowy). Cała droga ekspresowa została poprowadzona w śladzie DK5. Z tego względu dochodziło do szeregu zmian organizacji ruchu, ale z zachowaniem jego ciągłości.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S5 w woj. kujawsko-pomorskim

Drogę ekspresową S5 w woj. kujawsko-pomorskim o długości 128 km podzielono na siedem odcinków realizacyjnych. Na udostępnionym jesienią 2021 r. piątym fragmencie Białe Błota–Szubin 31 sierpnia 2022 r. zostanie wprowadzona stała organizacja ruchu, czyli możliwość jazdy z prędkością do 120 km/godz.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na liczącej 22 km trasie między Dworzyskiem a Aleksandrowem (węzeł Bydgoszcz Północ) dostępne są dwie jezdnie po jednym pasie pomiędzy węzłami Gruczno i Trzeciewiec. Dwa pasy na każdej jezdni będą udostępniane do przełomu września i października. Na 4 km szosy omijającej al. Dębową w Borównie jest pełny przekrój z dwoma pasami ruchu.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Po zakończeniu budowy całej drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim powstanie szlak łączący Wrocław, Poznań i Bydgoszcz z autostradą A1 w okolicy Grudziądza.

Łączny koszt inwestycji to około 3,4 mld zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to prawie 1,8 mld zł.

Przeczytaj także: Droga S7: otwarto część wylotówki z Warszawy w stronę Krakowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.