Partnerzy portalu

Może zaczynać się budowa drogi S1 do Bielska-Białej

Opublikowano: 13-09-2022 Źródło: GDDKiA

Wydana została decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy pierwszego odcinka trasy ekspresowej S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą.


Drogi ekspresowe w Polsce. Fot. GDDKiA Drogi ekspresowe w Polsce. Fot. GDDKiA

Zgoda wojewody śląskiego dotyczy 15-kilometrowego fragmentu Oświęcim–Dankowice. ZRID ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że wykonawca wkrótce przejmie plac i rozpocznie budowę S1. Tym samym zakończył się już etap „projektuj”.

Budowa drogi ekspresowej S1 Oświęcim–Dankowice

Warty 989,7 mln zł kontrakt podpisano w maju 2020 r. S1 Oświęcim–Dankowice będzie mieć dwie jezdnie z dwoma pasami i zachowaną rezerwę pod trzecie pasy. Powstaną trzy węzły: Oświęcim, Wola i Brzeszcze. Odcinek gotowy ma być w III kwartale 2023 r.

Budowa drogi ekspresowej S1 Oświęcim–Dankowice. Źródło: GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S1 Oświęcim–Dankowice. Źródło: GDDKiA

Drogi ekspresowe w Polsce. S1 Mysłowice–Bielsko-Biała

Obecnie wszystkie cztery odcinki drogi ekspresowej S1 od Mysłowic do Bielska-Białej, o łącznej długości ponad 40 km, są już na etapie realizacji. W lipcu tego roku podpisano ostatnią umowę: budowa 10-kilometrowego fragmentu Mysłowice–Bieruń potrwać ma do IV kwartału 2025 r. (złożenie wniosku o ZRID planuje się na II kwartał 2023 r.).


Poza tym kontraktowy termin zakończenia budowy S1 Bieruń–Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia to grudzień 2024 r., a odcinka Dankowice– Suchy Potok listopad 2023 r. W przypadku pierwszej z tych inwestycji wniosek o ZRID ma być złożony w przyszłym miesiącu, a drugiej – powinien być wydany na przełomie września i października br.

Z uwagi na przedłużające się procedowanie uzyskania decyzji ZRID dla dwóch odcinków S1 od Oświęcimia do Bielska-Białej wykonawcy złożyli roszczenia terminowe.

Sumaryczna wartość czterech kontraktów wynosi prawie 2,3 mld zł.

W Polsce jest 4685,9 km tras szybkiego ruchu, z czego autostrady mają 1753,6 km, a drogi ekspresowe 2932,3 km. Celem jest budowa sieci o łącznej długości 7980 km.

Przeczytaj także: Drogi w Polsce. Co się dzieje na budowach? [RAPORT]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!